Mafia - návod 5.část
zdroj: tisková zpráva

Mafia - návod 5.část

10. 10. 2002 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Přejezd přes zaminovaný most, topení taxíků, setkání s UFO nebo záchrana dívky před mořskou příšerou - to jsou jen některé popisované úkoly v druhé půlce návodu na Extrémní jízdu Mafie.

Autor: Nukem
Publikováno: 10.října 2002


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pokud jste dohráli hlavní část Mafie popsanou v předchozích dílech tohoto návodu (1, 2, 3), mohli jste zjistit, že se odemkla doposud skrytá část hry, jíž je extrémní odnož Volné jízdy. Pokud jste zatím hlavní příběhovou linii nedohráli, můžete si stáhnout uložené pozice odsud. V této části hry nenarazíte na žádného policistu a i gangsterů významně ubylo. Na samém začátku se ocitáte ve svém domě. Zde naleznete lékárničku, u které se můžete kdykoliv ošetřit. Dveře vlevo od lékárničky slouží k ukládání hry ve stylu Grand Theft Auto III. Naopak dveřmi vpravo od lékárničky se dostanete do zahrady, kde na dvorku stojí váš první vůz. Vrata do dvora otevřete vypínačem na sloupku.

 Extrémní jízda
Když vyjdete před dům, naproti přes ulici na vás doširoka mává muž v bílém saku a modrých kalhotách. Když se s ním dáte do řeči, dozvíte se, že po celém městě je rozmístěno ještě 19 identických mužů, kteří mají pro vás různorodé úkoly, po jejichž splnění získáte nějaký speciální automobil. Jde mnohdy o k nepoznání upravená běžná auta, jejichž výkony a potažmo i rychlosti předčí cokoliv, s čím jste se v hlavní části hry běžně setkávali. Po splnění každého úkolu vám tyto vozy přibudou do výbavy a vy si je budete moci vybírat v menu před vstupem do klasické Volné jízdy, či možná jednou i do multiplayeru.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Nápovědu o umístění jednotlivých mávajících mužů získáte, pokud se stavíte u majáku a použijete akci na dveře od věže. Po každé uvidíte náhodně vybraný pohled na místo, kde stojí jeden z mužů. Pokud před klepnutím na dveře podržíte tlačítko mapy, uvidíte i jeho konkrétní umístění. Nebo se podíváte do našeho návodu, kde ke každé kapitole je připojen i obrázek místa, kde daná mise začíná.

Případně můžete využít kompletní mapu města (*nová verze* s barevným rozlišením, download ve vyšším rozlišení zde - 530 kb) s vyznačenými startovacími body, plus důležitá místa vztahující se k určitým misím. Ty jsou řazeny abecedně podle toho, v jakém pořadí je nutné tyto body během plnění dané mise navštívit. Popis prvních devíti misí najdete v minulé části návodu, dnes si rozbereme jejich druhou polovinu.

 10. New Ark - neviditelný muž (start)
Obrázek zdroj: tisková zpráva Máte za úkol sledovat neviditelného muže. Poběží doprava, stojíte-li čelem k baru a hned za ním, zatočí vlevo do úzké uličky. Na dvorku postojí chvíli u sudů, pak oběhne kolečko a poběží k silnici, načež se dá vpravo. Na křižovatce zahne doprava a před druhými schůdky do domů chvíli počká. Tam se otočí a poběží nazpátek ke křižovatce, tu přeběhne a bude pokračovat rovně. Na rozhraní šedivého a bílého domu si dřepne.

Potom poběží stále rovně a na konci chodníku vleze do telefonní budky. Z ní vyběhne do křižovatky na druhý chodník úhlopříčně vpravo a u domů, mezi schůdky postojí. Pak se dá po chodníku doprava, stojíte-li k domům čelem, a pod vlakovými kolejemi zaběhne za roh vlevo, kde postojí. Odtud bude pokračovat dál směrem na vlakovou zastávku. Vstup do nadchodu však mine a kousek za ním přeběhne silnici a vejde do protějšího vstupu na vlakovou zastávku. Poběží na její levý konec, kde bude chvíli stát. Poté se rozeběhne zpátky dolů na silnici a bude pokračovat rovně, přes křižovatku a za prvním ocelovým pilířem, podpírajícím kolejiště, se zastaví. Pak se vrátí na zastávku a poběží na její pravou část, kde počká na vlak, do něhož nastoupí.

Na další zastávce, těsně před rozjezdem vlaku, vystoupí, seběhne na chodník a zatočí pod schodiště. Kousek za schodištěm přeběhne silnici, mine druhé schodiště a na rohu bloku domů zatočí doleva. Pak přeběhne silnici a namíří si to do úzké uličky mezi žlutými dveřmi. Oběhne zídku okolo stromu směrem doprava. Tady si můžete cestu zkrátit, když poběžíte po trávníku úhlopříčně vlevo a poběžíte k další zídce. Neviditelný před zídkou zahne vpravo, pak poběží rovně k silnici a zatočí vlevo. Pak poběží rovně a schová se v levém výklenku v jednom z domů. Když k němu přijdete, vyhráli jste. Nový vůz je naproti přes silnici.

 11. New Ark - přejezd přes zaminovaný most (start)
Obrázek zdroj: tisková zpráva Jednoduché jako facka, zdálo by se. Je třeba dopravit automobil, stojící před nemocnicí, přes most v určitém časovém limitu. Avšak, to by pod vámi silnice nesměla začít vybuchovat. Navíc vůz má potíže s rychlostí nad 40 mph, takže jej udržujte těsně před touto hranicí, např. použitím omezovače rychlosti. Těžko říci, jakou trasu zvolit, možná o trochu lepší se zdá levý okraj silnice, ale záleží dost na náhodě.

 12. New Ark - bombové taxíky (start)
Jeden z těch vypečenějších levelů. Je třeba utopit pět taxíků, jež jsou různě rozmístěny po městě. První taxík je hned u mávajícího muže. S taxíkem tedy stačí zajet k vodě, vypnout motor, zařadit neutrál a nechat jej sjet do vody, nebo odtlačit jiným vozem. Ještě než level začnete, doporučuji rozmístit na strategické body rychlá auta, abyste se po svržení taxíku mohli rychle rozjet za dalším. Použijte tedy buď vaše bonusové vozy, nebo alespoň oranžové Thory.

První taxík odtlačte vozem hned na místě u mávajícího muže. Pro další budete muset na staveniště mezi Down Town a Hoboken (obrázek). S ním se vraťte poblíž startovacího stanoviště a v místě, kde není přístup k vodě ohraničen zídkou, ale je zde už jen tráva, jej vhoďte do vody. Buď najdete místo se svahem, nebo jej raději ze svahu strčte zde připraveným vozem. Je to jistější. Taxík by měl spodní chodník přeletět, ale pozor, ať se nezarazí o lampu.

Třetí taxík se nachází kousek od Giulianova mostu (obrázek). Tady využijte chodník po levé straně mostu jako dobré zkratky. Až most přejedete, hned jak končí zábradlí, prudce doleva do protisměru a po chodníkách, mezi zídkami se stromy, šikmo doprava k taxíku, který je zaparkován ve slepé uličce. Pod Giulianovým mostem je pak sjezd ke břehu, kudy můžete taxík dotlačit až do vody.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Na Central Island stojí před radnicí čtvrtý taxík (obrázek). S tímto taxíkem doporučuji jet do přístavu, kde jste v hlavní hře nastupovali na parník. Sjedete schody a připraveným autem jej dotlačíte do vody. Autem lehce schody vyšplháte a pojedete směr přístav na Works Quarter (obrázek), kde na parkovišti před přístavem stojí pátý taxík. Přesněji řečeno, stojí tu dva, ale jen v jednom je nastražena bomba. Měl by to být ten první, blíže k silnici. S ním jeďte od výjezdu z přístavu doprava a zabočte do postranní uličky před západním Marshallovým mostem (obrázek), kde také stojí další bonusový vůz.

 13. Central Island - přenos bedny (start)
Jde o odpočinkový úkol. Oběhněte blok domu, pak udělejte tři dřepy, vezměte bednu a následujte muže. Bednu položte akční klávesou vedle druhé a nasedněte do taxíku na parkovišti.

 14. China Town - mořská příšera (start)
Na rohu náměstí se od mávajícího muže dozvíte, že kdesi na břehu je ke kůlu připevněna nebohá dívka a jestli k ní nedojedete včas a neosvobodíte, tak ji sežere mořská příšera. Ještě než se rozjedete zachraňovat, seberte ze země před mužem kolt, nemáte-li žádnou zbraň, neb ji budete potřebovat. Oním obětním místem je dolní cíp Down Town (obrázek).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Asi nejlepší cesta vede skrz tunel na Central Island, pak dolů a přes východní Marschallův most na Down Town. Tady zastavte za domkem a běžte nalevo podél zdi až ke skalám, vyskočte na ně a směřujte nad dívčinu. Budou tu občas chybět textury. Jedna rána z pistole do zámku dívku osvobodí (obrázek). Patrně to půjde i z pláže, ale zdá se mi to dál a horší úhel.

 15. Little Italy - telefonní budky (start)
Následuje pěkná honička za telefonními budkami. Zvedněte telefon u muže. Nyní musíte dojet do čínské čtvrti. Budka je v postranní uličce vedoucí z pravého horního rohu náměstí (obrázek). Další budka se nachází za výjezdem z tunelu. Jakmile z něj vyjedete a dostanete se na kopeček, udělejte obrat o 180° a vjeďte na chodník. Pokračujte podél zábradlí směrem k pobřeží. Za stromy stojí budka (obrázek).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Odtud k pobřežní restauraci u přístavu, která je kousek dál, než jste v hlavní hře scházeli do přístavu k parníku (obrázek). Tady zastavte na parkovišti a seběhněte schody v rohu a dejte se šikmo doleva na terasu. Následující budka je na New Ark, v parku vlevo před mostem, naproti nemocnici (obrázek). Poslední budka stojí vedle náhrobního kamene na hřbitově vlevo od kostela na Oakwood (obrázek). Hledejte ji ale na zemi, neboť jde spíše o minibudku. Bonusový vůz si vyzvedněte na parkovišti před tenisovým kurtem (obrázek).

 16. Works Quarter - UFO (start)
Opět odpočinkový level. Musíte sledovat mírumilovného návštěvníka z vesmíru. Dojeďte k němu autem a pak už jen sledujte jeho talíř (obrázek). Nechává o sobě vědět občasným pískáním a hlavně na daných místech na vás počká, dokud se nepřiblížíte. Není třeba nikam příliš spěchat, času na hledání máte dost.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Trasa talíře je asi taková: Ze slepé uličky se vrátíte ke kolejím a po nich kousek směrem na Malou Itálii. Na křižovatce, kde koleje vedou doleva po tepně okolo Malé Itálie, se dáte doprava a pak doleva. Před koncem této silnice, je průjezd mezi domy, tady na vás UFO čeká. Z průjezdu se dostanete na silnici. Na ní doleva, pak vpravo pod vlakovou dráhou. Do první ulice vlevo a odtud vás UFO povede po tepně nad Malou Itálií, tunelem a dolů po centrální třídě. Za hotelem Star ulicí vlevo až k pobřeží. UFO zátoku přelétne, vy ji musíte přejet východním Marschallovým mostem. Pokud máte užší vůz, měli byste se jím vejít těsně vedle mostního pilíře, takže nebudete na most muset najíždět oklikou.

Za mostem vlevo po kolejích a naproti hotelu Corleone sjeďte kousek k pobřeží, abyste UFO pobídli k další cestě. To poletí přímo nahoru nad jednosměrku a chvilku počká nad kostelem. Objeďte kostel a dejte se nahoru. UFO čeká vpravo nad křižovatkou a vydá se do Oakwood, kde obletí kostel a počká na kraji čtvrti nad místní střední školou. Odtud se vydá na výpadovku na Oak Hill, a jeho poslední zastávkou bude maják, kde vás obdaruje bonusovým vozem.

 17. Works Quarter - gangsteři (start)
Stará dobrá přestřelka. Zlikvidujte gangstery, kteří hlídají na pavlačích. Pomoci vám může Thompson, který leží vlevo za vstupem. Na prvním dvoře jsou čtyři střelci, vzadu dva. Defilé ukončí tři muži s brokovnicemi, kteří přiběhnou z druhého konce uličky. Tam také stojí bonusový vůz.

 18. Works Quarter - Celeste (start)
Obrázek zdroj: tisková zpráva Tento úkol se zdá být nejprve nesnadným, ale opak je pravdou. Máte odvést zde přistavenou Celeste Marque 500 ke známým garážím na Central Island (obrázek). Problém je, že chvíli po rozjetí začne auto explodovat, tedy alespoň se to tak zdá. Když však zvýšíte rychlost nad 40 mph zjistíte, že neexploduje vůz jako takový, ale cosi, co vypadává z něj na zem a po chvíli vybuchne. Řešení je nasnadě, musíte jet rychle. Při rychlosti asi tak 50 mph byste měli následnému výbuchu ujet na dostatečnou vzdálenost. Celeste navíc dobře sedí na silnici i při vysokých rychlostech, takže dojet včas do cíle není vůbec problém.

 19. Works Quarter - zkušební jízda (start)
Tady máte možnost si vyzkoušet prototyp závodního vozu poháněného raketovým motorem. Je to opět závod s časem, při kterém projedete silniční tepny celého města. Cestu vám signalizuje karmínově zbarvený dým, vycházející z určitého místa na silnici. Jakmile jej dostihnete, objeví se opět o kus dál. Času je tak akorát, abyste si mohli dovolit nějaké ty hodiny, či trochu přibrzdit do zatáček.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Trasa tedy vede na okraji Works Quarter, vlevo kolem Malé Itálie, nahoru k Čínské čtvrti, přes most Terranova a za ním doprava na New Ark. Podél pobřeží, pod Giulianovým mostem a nad horní částí Down Townu. Pak objedete po okraji celý Hoboken, vrátíte se do centra a přes Giulianův most na Central Island. Ten projedete jeho středem až k pobřeží. Tady dým uniká před vjezdem na parkoviště a poslední dým je vpravo na parkovišti u dalšího bonusového vozu.

Děkujeme Danovi Vávrovi z Illusion Softworks za tipy pro vytvoření tohoto návodu. Tím však sérii článků o Mafii nekončíme...

Stáhněte si: Nejstarší trailer (16 MB), E3 2001 trailer (29 MB), Gameplay videa 2x (8 MB a 2,5 MB), Videa 4x (3 MB - 6 MB), TV trailer (1,5 MB), Video 1.mise (2 MB), GameStar video (5 MB nebo 13 MB), Screenshoty 142x, Cheaty

Související články: Recenze, 1.díl návodu, 2.díl návodu, 3.díl návodu, 4.díl návodu, Reportáž z launch party, Videoreportáž (8/2002), První dojmy z prezentace hry (11/2001), První rozhovor (6/2000), Druhý rozhovor (9/2000), Novinky

 
Nukem
připravil: jd


 
 

Nejnovější články