Mafia - návod 3.část
zdroj: tisková zpráva

Mafia - návod 3.část

25. 9. 2002 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Ve třetím dílu podrobného návodu na populární hru Mafia, která se nyní prodává i u nás, se zaměříme na popis závěrečné třetiny hlavní příběhové linie, kdy vás čeká bankovní loupež a velké finále v muzeu.

Autor: Nukem
Publikováno: 25.září 2002


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ačkoliv je v Mafii na rozdíl od GTA3 posloupnost úkolů předem nalinkována, postup jejich plnění již tak jednoznačný není. Pominu-li tedy stovky možností, jak se pěšky, autem či vlakem na dané místo dostat, zbývá ještě obvykle několik variant k samotnému dokončení mise. Zda se rozhodnete vystřílet vše živé ve svém okolí, či zvolíte-li variantu minimálního či nulového násilí.

Z těchto důvodů je tento návod nutné brát jako jednu z možností, jak hru úspěšně dokončit, přičemž nemohu zaručit, že mnou nalezený postup je skutečně tím nejoptimálnějším. Od toho tu je pak fórum pod článkem, kde rádi uvítáme vaše vlastní postřehy či postupy. První část návodu s obecnými radami pro hraní a popisem úvodních misí 1-6 najdete zde, druhý díl s misemi 7-14 zde a naší obsáhlou recenzi psanou z české verze Mafie pak tady. Dnes pokračujeme s řešením závěrečné třetiny hry:

 15. Bastard se štěstím - Salieri Bar
Jděte společně s Pauliem za Vincenzem pro zbraně a pak k Ralphovi. Ten vás seznámí s novým vozem Guardian Terraplane.

 15. Bastard se štěstím - Telefonní budka
Jeďte na označené místo na mapě. Tady vystupte a z telefonní budky zavolejte do restaurace. Snažte se setřást pronásledovatele, nebo zastavte a použijte zbraně. Pak se vraťte k Salierimu.
Obrázek zdroj: tisková zpráva
 15. Bastard se štěstím - Vincenzo, Ohňostroj
Vezměte si nálož a jeďte do Oakwood. Na vyznačeném místě stojí zelený kabriolet. Počkejte, až bodyguard na chodníku dokouří a vrátí se do domu, umístěte pod auto nálož a vraťte se do svého vozu.

 15. Bastard se štěstím - Rainbow Garden, Útěk
Opět ve dvojici a opět se stala chyba. Až setřesete dotěrný vůz protivníků, vraťte se k Salierimu.

 15. Bastard se štěstím - Železniční přejezd
Ani ostatní z vaší skupiny nemají štěstí. Sledujte Sergia, ale rozhodně mu neblokujte cestu. Nechte se dovézt až do přístavu na Works Quarter.

 15. Bastard se štěstím - Přístav
Obrázek zdroj: tisková zpráva Pokud jste při přestřelce u vjezdu do přístavu ztratili hodně zdraví, dejte se za vjezdem doprava ke kolejím. Stojí zde cihlový dům, na jehož levé stěně visí lékárnička (viz obrázek). Sergio se schoval do skladu v pravé zadní části přístavu. Venku před vraty skladu stojí jeho modrý vůz, který jste sledovali. Celkem doporučuji u vjezdu do přístavu nastoupit do náklaďáku a po pravé straně přístavu sledovat koleje až dojedete ke dvěma vagónům s cisternami.

Všimněte si, že do dveří skladu, kde stojí Sergiův vůz, vedou koleje. Přehoďte výhybku u cisteren a odstraňte klín z pod kola první cisterny. Pozor na ostřelovače na jeřábech a chlápky se samopaly mezi hromadami prken. Dojděte k cisterně, ze které nyní vytéká hořlavina.

 15. Bastard se štěstím - Sergio
Obrázek zdroj: tisková zpráva Vlezte do prolomeného skladu a konečně zlikvidujte Sergia. Nemáte-li dostatek zdraví, najdete jednu lékárnu v místnůstce s kamny za Sergiem. Další lékárna je v šatně v budově vlevo od cisteren (viz obrázek). Pak si vezměte náklaďák a co nejrychleji zmizte z přístavu skrz hlavní vjezd, neboť se sem z protější levé strany přístavu (protilehlá strana k cisternám) hrne další tlupa (obrázek). Případně je zlikvidujte a vyjděte touto branou na silnici, kde stojí jejich vůz.

 15. Bastard se štěstím - Návrat do baru
Cestu si prodlužte zajížďkou k Lucasovi, má na vás další naléhavou prosbu. Je třeba dopravit postřeleného kamaráda z Čínské čtvrti k doktorovi (obrázek). Budete tedy potřebovat rychlý vůz. Pokud jste sem přijeli náklaďákem, kousek od autoservisu vždycky zastaví nějaký osobák. Po splnění úkolu se vraťte k Lucasovi pro tip na pěkný sporťák jménem Bruno. S jeho kradením ale počkejte, až bude hlídač zády k vám. A teď už konečně k Salierimu.

 16. Smetánka - Salieri Bar, Město, Hon
Obrázek zdroj: tisková zpráva Vincenzo vás vybaví „Tomíkama“ a vy si pak vyberte rychlého čtyřdveřáka. Dojeďte k divadlu, kde Morello starší právě nastupuje do svého vozu. Sledujte jej, až na letiště. Tam utíkejte na letadlovou dráhu, kde pomalu roluje Morellovo letadlo. Až zastřelíte dva gangstery, na dráhu v autě dorazí Paulie a Sam. Utíkejte k autu a nastupte. Thompsonem rozstřílejte oba motory, až klesne vodorovný sloupec, udávající poškození letadla, na minimum (viz obrázek vpravo).

Nastupte do auta a jeďte po dráze zpátky ke vstupní hale. Nyní můžete buď pokračovat dál po dráze až k místu, kde dráha skoro končí. Tady, za vstupní budovou, zatočte vlevo na chodník, po kterém se dostanete před výjezd z letiště. Nebo je tu možnost vrátit se Morellovou stříbrnou limuzínou, která stojí v prvním hangáru, odkud startovalo letadlo. Po návratu vám tento vůz přibude do výbavy. Vraťte se tedy k Salierimu, zde vyhoďte parťáky a zaskočte opět za Lucasem.

 16. Smetánka - Zpátky do baru
Lucas se potřebuje zbavit jednoho hodně hledaného auta. Auto musíte dovézt k útesům za Oakwood a shodit do moře. Přestože se takto stáváte hledanou osobou, máte velkou šanci, že policii na cestě nepotkáte. Pokud ano, doporučuji tuto část nahrát znova. Kdo se s nimi má honit, když při novém nahrání o ně třeba ani nezavadíte. Párkrát se mi ovšem stalo, že jsem minul policejní auto a ani si mne nevšimli. Dojeďte ke svažujícímu se okraji, vypněte motor podržte brzdu, hoďte tam neutrál a vystupte. Vůz pak sám sjede do moře. Není na škodu se před shozením přesvědčit, že auto skutečně spadne do hlubin a ne na nějakou skálu vykukující z vody, jak se mi párkrát stalo :-)

Na zpáteční cestě buď někoho oberte o vozidlo, nebo se projděte k vilové čtvrti, kde vždycky nějaký ten vůz stojí a vraťte se k Lucasovi. Teď si ještě vyzvednout exkluzivní vůz Celeste a můžete se s ním vrátit k Salierimu. Při dobývání se do auta pozor, majitel, který brzy vyjde z baru, bude na vás střílet a přiběhne asi i pochůzkář. Rychlejší tedy je počkat, až majitel nasedne do auta a nastartuje. Pak jej vytáhněte Obrázek zdroj: tisková zpráva ven a než začne střílet, pokuste se ujet.

 17. Volební kampaň - Salieri Bar, Město
U Vincenza si vyzvedněte pušku s optikou, Ralph vám představí Wright, červené kupé. Zastavte u věznice a jděte do postranní uličky po levé straně věznice. Vlezte do kanálu (viz obrázek vpravo).

 17. Volební kampaň - Stará věznice
Až vylezete z kanálu, otočte se a jděte kolem budovy. Dovnitř vstupte železnými vraty. V hlavní chodbě otevřete mřížové dveře a vzadu vystoupejte po schodišti do prvního patra. Prostřílejte se na opačný konec a po dřevěném venkovním schodišti vyjděte do druhého patra. Tady je třeba železné dveře vykopnout. Opět projděte na druhý konec a dále dveřmi a chodbou do další části budovy. U proražené zdi vlevo visí lékárnička (obrázek). Pak pokračujte chodbou doprava až ke schodišti. To vyjděte až nahoru.

 17. Volební kampaň - Vězeňská věž, Návrat do baru
Obrázek zdroj: tisková zpráva Tam otevřete ocelové dveře, vezměte si ostřelovačku, pomocí optiky zamiřte na člověka u řečnického pultu. Snažte se jej dostat na první ránu. Po jeho likvidaci, sejděte schodiště až úplně dolů. Dostanete se na dvůr se psy. Ty budete muset bohužel zastřelit, nebo je zkuste proběhnout. U železných vrat střelte dvakrát do petlice. Za vraty vpravo čekají detektivové. Buď ještě než vyjdete ven, odhoďte všechny zbraně na zem a pak se klidně od jednoho z nich nechejte prohledat, nebo rovnou utíkejte vlevo a rychle si najděte auto k útěku. Nakonec, na tu krátkou cestu zpět k Salierimu nebudete zbraně potřebovat, tak proč se zbytečně s někým honit, že? :-)

 18. Jen tak pro radost - Salieri Bar, Město
Klasické kolečko: Voncenzo a Ralph. Společně jeďte na domluvené místo na Works Quarter. Tady vystupte, následuje krátké video. Po něm nastupte s Pauliem do vozu a jeďte k přístavu. Nejezděte k bráně, ale vyčkejte u příjezdu, až z přístavu vyjede nákladní vůz.

 18. Jen tak pro radost - Potřebujeme odvoz
Obrázek zdroj: tisková zpráva Náklaďák sledujte až k místu na obrázku. V postranní ulici je totiž sklad, kde zaměstnanci vyloží náklad, načež se prázdný vůz bude vracet spodní ulicí. V ní mu tedy zablokujte cestu. Až zastaví, vyhoďte řidiče na ulici a chtějte po něm papíry. Dělá, že neví, oč jde, takže je z něj budete muset dostat silou. Není třeba ho zabíjet, po pár úderech pěstí je hodí na zem. Seberte je, nastupte do náklaďáku a jeďte zpátky do přístavu, kam by vás bez papírů jinak nevpustili.

 18. Jen tak pro radost - Přístav
Od vjezdu jeďte stále rovně hned do první uličky mezi sklady. Vpravo minete přístřešky se žlutými sudy s hořlavinou, pak Dispatch Hall. V budově naproti ní uvidíte otevřená poslední vrata a předáka, který hlídá bedny. Zacouvejte ke skladu kolmo na rampu (obrázek) a jděte k předákovi. Ten vás pověří úkolem donést bedny srovnané dole v uličce do Dispatch Hall a půjde si odskočit. Až se kousek vzdálí, využijte toho a naložte několik beden do náklaďáku. Bedny seberte klávesou „Action“ a na korbě náklaďáku je položte klávesou pro odhození zbraně. Než se předák vrátí, můžete stihnout naložit tak 6 až 9 beden. Dál už je to celkem riskantní, neboť by vás mohl uvidět.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Jděte tedy do uličky naproti skladu a požádejte zde dva diskutující chlápky, aby vám pomohli přenést bedny dovnitř haly. Můžete jim pomoci (viz obrázek vpravo). Bednu opět uchopte klávesou „Action“, dojděte dovnitř na palety a stejnou klávesou ji zde položte. Sama se tak srovná. Nicméně stačí, když budete bedny nosit za vstupní vrata a házet je na zem, kolegové je pak obvykle seberou a donesou na své místo.

Až budete hotovi, přiběhne sem předák a překontroluje situaci. Pak se vrátí nahoru do skladu. Jděte za ním a až bude stát uvnitř skladu, promluvte s ním. Opět odejde a vy máte dost času na naložení zbylých beden (zajímavé, že mu nevadily již naložené bedny ;-) Pak se s nimi rozjeďte k výjezdu.

 18. Jen tak pro radost - Past
Na bráně nečekejte a přišpendlete pedál plynu k podlaze. Nenechte se chytit, obvykle to znamená prostřelení pneumatik, v horším případě nádrže. Dojeďte na smluvené místo a pokud se vám nepodařilo dotírající vozy setřást, připravte se na střelbu. O zeď je tu opřená brokovnice. Pak se vydejte na opačný konec města do skladu.

 19. Melouch - Paulieho byt, Na cestě do banky, Prohlídka
Následujte Paulieho. Uděláte si výlet k bance vláčkem. Ve vlaku můžete prohodit s Pauliem pár slov. V bance se dohodnete na postupu, před bankou pak získáte informace, kde vzít auto a zbraň. Jděte zpátky k zastávce.

 19. Melouch - Na nákupech
Obrázek zdroj: tisková zpráva Tady buď nastupte do vlaku směrem na Hoboken, nebo si opatřete auto. Pokud pojedete vlakem, hned na další zastávce, Central Hoboken, vystupte. Sejděte na ulici a dejte se nazpátek. Půjdete pod kolejemi vlaku, průchodem mezi domy, kde je po pravé straně oplocení a na konci domu zahněte doleva. Dojdete ke starému kinu Twister. Obejděte jej a z boku domu zabušte na kovové dveře s okénkem (viz obrázek vpravo).

Pojedete-li autem, využijte zkratky mezi Down Town a Hoboken, jíž je široký panelový chodník (obrázek). Uvnitř si vyberte zbraň dle libosti.

 19. Melouch - Lucas Bertone
Pokud jste již sehnali nějaký vůz, můžete jet rovnou za Pauliem, ale Lucas vám určitě doporučí něco extra. Jen za to chce malou službičku, donést balíček svému kamarádovi Dickovi. Zastavte před mostem a seběhněte schody. Dick čeká schován za pilířem. Pochopitelně, že se předávání neobejde bez přestřelky. Vraťte se k Lucasovi pro podrobnosti ohledně auta. Pokud vám chybí dostatek zdraví, ošetřete se u Lucasovy lékárničky. V Oakwood si vyzvedněte sporťák, nejlépe asi zablokováním cesty, řidiče pak vyhoďte na silnici a než začne střílet, zmizte. Můžete ho také sledovat, dokud někde nezastaví a pak vůz odemknout, což je ale delší. Pak konečně za Pauliem. Před jeho domem zatrubte a hurá do banky vybrat pár účtů.

 19. Melouch - Bankovní loupež, Útěk
Obrázek zdroj: tisková zpráva Uvnitř banky utíkejte dozadu a vykopněte dveře pod hodinami. Jděte doleva a z police nalevo od dveří si vezměte klíče (viz obrázek vpravo). Pak vyjděte dveřmi na chodbu, po schodech o patro výš a na rozcestí doleva. První dveře vlevo vedou k řediteli. Klíče od sejfu má vpravo ve skříňce před knihovnou (obrázek). Sejděte stejné schodiště dolů a pokračujte po schodech až do suterénu. Projděte mřížovými dveřmi přímo proti schodům a pak stále rovně až na konec k sejfu.

Pak utíkejte k Pauliemu a společně k autu. Nyní je třeba se ztratit. Možná lepší, než se honit s policií, bude zajet někam mezi domy (obrázek) a počkat, až se situace uklidní. Pak nerušeni zajeďte do úkrytu.

 20. Smrt umění - Paulieho byt, Město
Nezůstávejte v bytě, ať vás tam policie nepřistihne. Na schodech vás kontrolovat nebudou, takže klidně sejděte dolů před dům. Tady si můžete půjčit auto a jet za Samem, nebo chcete-li pěkné auto, pak naposledy za Lucasem.

 20. Smrt umění - Lucas Bertone
Obrázek zdroj: tisková zpráva Tentokrát to ale bude celkem jednoduché. Budete muset zajet k hotelu Corleone a odtud sledovat dámu v červeném svetříku a černé sukni (viz obrázek vpravo). Až vejde do domu, vraťte se k Lucasovi. Ten vám prozradí místo posledního automobilu. Ten se nachází na oploceném parkovišti. Rozhlédněte se, zda není v okolí policie a ustřelte zámek. Hledané vozidlo oranžové barvy stojí osamoceno u boudy.

 20. Smrt umění - Velké finále
Uvnitř galerie či muzea se dejte do schodů vpravo. Oklikou se tak dostanete za skleněné dveře, proti hlavnímu vchodu. Až se tam dostanete, pozor na granát, který kdosi hodí ze shora. Vyjděte schodiště, pokračujte doprostřed ke kruhovému zábradlí. Od něj se dejte doprava do vysokých dveří. Tady pokračujte rovně a pokud to jde, tak doprava. Není třeba otevírat žádné dveře. Nakonec narazíte na Sama, který opět uteče o patro výš. Uděláte vlastně takové kolečko, protože se dostanete na hlavní schodiště, jen z druhé strany. Tady je také lékárnička (obrázek). Vyjděte o patro výš a vstupte do dveří mezi bustami. Pak pokračujte doprava, až dojdete k ochozu, kde se odehraje poslední souboj.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Sam je velmi rychlý a nemá cenu jej honit. Nejlepší taktikou se mi zdálo být přikrčen za sloupem a občas vykukovat tak, aby Sam vystřílel zásobník (obrázek). V momentě, kdy musel nabíjet, jsem do něj vyprázdnil zásobník svého Coltu 1911. Takto jsme se vystřídali asi ještě dvakrát, než utekl do postranní chodby. Tu poznáte podle krvavé stopy na zemi (viz obrázek vpravo). Opatrně jděte po stopě a až Sam vyskočí zpoza rohu, stačí jej jednou nebo dvakrát zasáhnout.

Příště se v předposledním dílu návodu zaměříme na přídavné mise ve speciálním herním módu Extremní jízda, který je co do obtížnosti trochu jiné kafe...

Stáhněte si: Nejstarší trailer (16 MB), E3 2001 trailer (29 MB), Gameplay videa 2x (8 MB a 2,5 MB), Videa 4x (3 MB - 6 MB), TV trailer (1,5 MB), Video 1.mise (2 MB), GameStar video (5 MB nebo 13 MB), Screenshoty 142x, Cheaty

Související články: Recenze, 1.díl návodu, 2.díl návodu, Reportáž z launch party, Videoreportáž (8/2002), První dojmy z prezentace hry (11/2001), První rozhovor (6/2000), Druhý rozhovor (9/2000), Novinky

 
Nukem
připravil: jd


 
 

Nejnovější články