Mafia - návod 1.část
zdroj: tisková zpráva

Mafia - návod 1.část

12. 9. 2002 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Den před recenzí v současnosti nejpopulárnější hry Mafia vám nabízíme první český návod, jehož úvodní díl obsahuje obecné tipy pro hraní a popisuje zhruba třetinu hry včetně toho problematického závodu.

Autor: Nukem
Publikováno: 12.září 2002


Obrázek zdroj: tisková zpráva Každý, kdo se alespoň na chvíli převtělil do role gangstera z Liberty City ve hře Grand Theft Auto, zjistil, že snad všechny úkoly, které měl splnit, bylo obvykle možné vyřešit několika způsoby. Nejinak tomu je i v případě hry Mafia, jejíž herní princip je s GTA3 totožný. Ačkoliv je zde, na rozdíl od GTA3, posloupnost úkolů předem nalinkována, postup jejich plnění již tak jednoznačný není. Pominu-li tedy stovky možností, jak se pěšky, autem či vlakem na dané místo dostat, zbývá ještě obvykle několik variant k samotnému dokončení mise. Zda se rozhodnete vystřílet vše živé ve svém okolí, či zvolíte-li variantu minimálního či nulového násilí.

Z těchto důvodů je tento návod nutné brát jako jednu z možností, jak hru úspěšně dokončit, přičemž nemohu zaručit, že mnou nalezený postup je skutečně tím nejoptimálnějším. Od toho tu je pak fórum pod článkem, kde rádi uvítáme vaše vlastní postřehy či postupy.

 Ovládání a kradení aut
Obrázek zdroj: tisková zpráva Ovládání hry je rovněž velmi blízké GTA3, jakož i mnoha jiných 3D akčních her. Vystačíte tedy s klávesnicí a myší, pro lepší pocit z jízdy pak doporučuji volant, či jiné herní ovladače. Funguje dokonce i podpora forcefeedback, ale osobně mi fungovala dost divně - po vystoupení z auta, jakož i nahrání pozice, se nastavení volantu vytratilo. Rovněž je škoda, že volba zobrazení mapy není rozdělena zvlášť pro chůzi a zvlášť pro jízdu autem. Přestože mapu využijete především při jízdě, proto doporučuji nastavit její zobrazení na tlačítko volantu, občas se hodí i při chůzi, kdy je pak nutné tlačítko překonfigurovat. Ale tohle má být návod a ne recenze, kterou si u nás přečtete z české verze hry až zítra.

Ještě pár obecných rad, nebo řekněme mých osobních postřehů. Zpočátku nebudete moci ukrást jakékoliv auto z ulice, neboť se během hry budete učit otevírat zámky aut postupně. Avšak kradení aut zde není tak časté, jako v případě GTA3, neboť auta se vám budou postupně uskladňovat ve vaší základně, kterou je Salieriho bar. Jelikož z větší části budete mise začínat odtud, vždy se nějaké to auto na dvorku za barem najde, se kterým pak většinou vystačíte po celou misi. Samozřejmě jsou zde i výjimky, ale k těm dojdeme postupně.

 Policie
Obrázek zdroj: tisková zpráva Jízda po městě není tak volná, neboť tu je policie, která vás bude chtít za přestupky pokutovat. Přestupky jsou: držení zbraně v ruce při chůzi po městě či střelba, rychlá jízda, bouračka nebo sražení chodce a jízda na červenou. Pokud vás policie při takovém přestupku uvidí, máte malér. Polici tvoří jednak pochůzkáři a v druhé řadě pak policejní vozy (pokud jedete v autě, jsou tyto vozy na radaru znázorněny jako modré čárky).

Policii lze pochopitelně setřást. Přistihne-li vás tedy hlídka při přestupku, snažte se jí dostat z dohledu. Ikonka pokutového bloku, pout či pistole se stane průhlednou. Pak je dobré z auta vystoupit, pokud jste při přistižení v autě jeli, nebo si naopak auto ukrást, pokud jste před tím šli. Zmatení policie je pak znázorněno ikonou policisty s otazníky. Při této změně stavu vás však nesmí policie spatřit. Pokud pak nezpůsobíte další přestupek, ikona časem zmizí a máte vyhráno. Horší je to v případě, když se stanete hledanými. Pak se objeví ještě vodorovný sloupeček informující o stavu „hledanosti“. V tom případě vás bude honit každý policista i policejní vůz. Pokud se dostanete z dosahu policie, bude sloupeček klesat. Využijte také popsané taktiky zmatení policie.

Nejlepší ze všeho je ale přestupky nedělat. Pokud je to tedy možné, a dost často je, jezděte rychlostí do 40 mph (60 km/h). Pomůže zapnutý omezovač rychlosti. Stát na každé červené je celkem otrava, proto se před jejím projetím podívejte na radar, zda není nablízku policejní vůz. Pokud vás uvidí pochůzkář, jeďte klidně dál, ikona za čas zmizí. Jestliže vás ale začne stíhat policejní vůz, dostaňte se z jeho dosahu výše uvedenými způsoby. Dobré je rovněž navézt policejní vůz do srážky s protijedoucími vozy. Případně, pokud se hra uložila nedávno, je dobré ji znovu nahrát a přestupku se vyvarovat. Provoz aut se obecně generuje náhodně, takže je velká šance, že po nahrání pozice policejní vůz v daném místě už nepotkáte. Toho lze s úspěchem využít i během několika úkolů, které se tak stanou mnohem snáze splnitelnými, viz konkrétní kapitoly v návodu.

 Zbraně
Obrázek zdroj: tisková zpráva Do začátku každé mise, s výjimkou těch posledních, dostanete jen určité zbraně. Budou to převážně pistole či kolty, později Thompson, brokovnice a kde bude třeba, tak i pušky. Nábojů nebudete mít pochopitelně nekonečně mnoho (s výjimkou cheatování ;-), snažte se tedy šetřit. Protivníky střílejte do hlavy a mrtvé obírejte o munici a jejich zbraně. Samozřejmostí je i nutnost nabíjení, která je společná pro obě strany. Využijte tedy každé protivníkovy nabíjecí pauzy ve svůj prospěch. Dobré je mít před dalším rohem, kde nevíte, co vás čeká, plně nabito. To ale mnohdy znamená ztrátu nábojů, neboť vyhodíte-li nevystřílený zásobník, o zbylé náboje v něm zkrátka přijdete. Netýká se to pochopitelně zbraní, které se nabíjejí jednotlivými náboji, jako kolty nebo „pumpičková“ brokovnice.

Při přestřelce lze volit buď taktiku „plné palby“, kdy se budete snažit zabít všechny co nejrychleji. Tím vystřílíte spoustu munice, ale zase jí od mrtvých protivníků spoustu získáte. Nebo se lze krýt a čekat, dokud protivníkovi nedojde střelivo a pak jej s klidem několika výstřely zlikvidovat. Přísun nového střeliva je pak ale nulový. To vše je na vás. Nějaké další rady pro hraní určitě získáte přečtením některého z diskusních fór tady, tady, tady nebo tady.

Jelikož už mne nenapadají další rady do mafiánského života, je tedy čas vyrazit do města.

 1. Nabídka, která se neodmítá
Obrázek zdroj: tisková zpráva Nejprve se musíte zbavit dotěrných nepřátel z druhého gangu. Nejlépe tak, že je natlačíte do srážky s jiným autem, tramvají či na dům a rychle zmizíte. Pokud se vám podaří nepřátelům ztratit, Paulie vás pochválí a přikáže, abyste je dovezli k Salierimu. Jeho bar se nachází ve čtvrti Little Italy. Máte na to omezený čas, takže si podle mapy rozmyslete nejoptimálnější trasu.

Cílový bod je v mapě vyznačen modrým křížkem, případně směr jízdy modrou šipkou na okraji mapy, leží-li cílový bod mimo její zobrazenou část. Pozor na přestupky, nic nenaštve tolik, jako když vás dostane policie po úmorně zdolaném úkolu v misi.

 2. Uprchlík - Pasažér 1-5
V této části svezete postupně pět pasažérů. Cílové místo je opět na mapě. Zákaznice od nemocnice chce jet do divadla přes Giuliano Bridge, což je most spojující New Ark a Central Island. Poslední zákazník chce přes stejný most a poté tunelem do Little Italy. Tunel je vyznačen přerušovanou čárou a spojuje horní část Central Island a Little Italy. Tentokrát jsou oba objekty zvýrazněny křížky.

 2. Uprchlík - Přestávka
Přeběhněte silnici a za Oriental barem zahněte doprava, jak velí zelená šipka. Proběhněte mezi domy a utíkejte přes silnici na levý roh domu. Je zde žlutá cedule Rose bar. Podle zelené šipky opět doprava do průjezdu. Před močícím chlápkem doleva do schodů a pak doprava mezi domy. Seběhněte schůdky na dvorek a vpravo na konci dvorku za žlutými sudy po dalších schodech dolů na silnici. Na chodníku ostře doleva a podle zelené šipky do dalšího průlezu mezi domy. Až se znovu dostanete na silnici, uvidíte naproti Salieri bar, jak ukazuje zelená šipka.

 3. Molotov Party
Obrázek zdroj: tisková zpráva Dojeďte před bar v New Ark, je to rohový dům. Na levé straně domu stojí u vrat do dvora chlápek. Zastavte na pravé straně domu, vystupte a jděte vlevo do úzkého průchodu mezi domy (obrázek). Za žlutým sudem je vlevo branka do dvora, do zad chlápka, hlídajícího vjezd. Branku otevřete klávesou pro „akční tlačítko“ a utíkejte přes dvůr k chlápkovi. To, že lze na daném místě s nějakým předmětem nebo člověkem něco dělat, je zdůrazněno ikonkou vykřičníku, která se objeví vlevo dole nad ikonkami zdraví.

Chlápka udeřte vší silou pálkou (je třeba podržet tlačítko střelby, dokud vodorovný ukazatel nedojede na maximum). Nezapomeňte ho obrat o pistoli pro případ, že se na vás vysypou jeho parťáci z baru.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Jelikož máte jen dvě láhve a auta jsou tři, jedno z nich musíte rozmlátit pálkou, dokud vám titulek neoznámí, že je auto dostatečně poškozeno. Pak se postarejte o zbylá auta. Že jste úkol splnili, poznáte, když vám hra oznámí, abyste se vrátili k Salierimu. Na dvorku si všimněte garáže. Když otevřete dřevěná vrata, uvnitř najdete vůz Falconer, který můžete použít pro návrat. Falconer vám tak přibude do výbavy. Když jsem hru hrál poprvé, Paulie vystoupil z auta a běžel na chodník naproti baru. Když jsem ale psal návod, zůstal v autě, ve kterém jsme přijeli. V prvním případě Paulieho vyzvedněte, ve druhém by se měl Pauli vrátit sám.

 4. Běžná rutina - Salieri Bar
Jděte za Pauliem a Samem dozadu na dvůr. Nyní vraty ze dvora ven, jakoby směrem na silnici a pak po železných schodech vlevo nahoru. Uvnitř vyhledejte Vinceza, který vám dá zbraň. Pak se vraťte na dvůr a promluvte si s mechanikem Ralphem. Následujte ho k autu, kde vám ukáže, jak se do něj dostat bez klíčů. Přistupte k předním dveřím a držte klávesu „Action“, dokud zámek neodemknete. Nastupte do auta, a společně vyjeďte na objížďku města.

 4. Běžná rutina - Po briefingu
Nejprve vás čeká Oriental Beer na Central Island (obrázek), pak Pompeii Bar na Hoboken. Třetí zastávkou je Clarkův motel za městem. Takže z Hoboken nahoru a po pravém okraji New Ark ven z města, čímž se dostanete mimo mapu.

 4. Běžná rutina - Clarkův motel
Obrázek zdroj: tisková zpráva Jděte dozadu za dům po jeho levé straně, pozor na psa. Tady tlačítkem pro výskok vylezte na dřevěnou rampu s pytlemi a bednami (obrázek) a po bednách vyšplhejte nahoru na terasu. Dveřmi se dostanete do domu. Vpravo za dveřmi sedí na WC gangster (obrázek). Toho zabíjet možná nemusíte, ale pak vás překvapí ze zadu. Pokud jej zastřelíte, přiběhnou sem obvykle z přízemí další protivníci. V pokoji naproti dveřím na terasu leží na posteli Thompson (obrázek).

Na konci pravé chodbičky před schody je pokoj, kde v koupelně naleznete lékárničku. Klávesou „Action“ si tak ošetříte případné rány (obrázek). Dole vás čeká několik chlápků, pro zpestření hry zkuste střelit na lahví nad barem. Sam leží v místnosti, odkud se na vás vyřítil svalovec v tílku.

 4. Běžná rutina - Sejmi ho!
Jednoduše se snažte zablokovat cestu ujíždějícímu vozu a řidiče zlikvidujte. V tunelu to jede celkem pomalu, takže tam je šance jej dostat.

 5. Fairplay - Salieri Bar
Vyjděte ven na dvůr a promluvte si s Ralphem, který opravuje auto v garáži. Ten vás seznámí s podrobnostmi a naučí dostat se do dalšího vozu, Schubert Six.

 5. Fairplay - Město
Obrázek zdroj: tisková zpráva Opět se vydáte za město, tentokrát však výpadovkou na opačném konci. Tou dojedete rovnou k závodišti. Promluvte si s hlídačem a odjeďte s ním ke garážím, kde je schován závodní vůz Carrozella. Místo poznáte podle červeného křížku na radaru.

 5. Fairplay - Závodní okruh
Se závodním vozem se vraťte do města a zamiřte pod Giuliano Bridge. Zde je na mapě vyznačen Bertonův autoservis. Až přejedete most, můžete si cestu zkrátit po levém chodníku, který vede nazpět na silnici pod mostem. Tady bych poznamenal, že Lucas má vedle vchodu lékárničku, kterou lze vždy použít.

 5. Fairplay - Lucas Bertone
Nyní opět na závodiště vrátit vůz do garáže. Ten je ale trochu poškozen na motoru, takže už tolik netáhne. Přesto by vám nemělo dělat potíže jej na místo dopravit včas. Pak se vraťte k Salierimu.

 6. Fairplay
Nastalo něco, čeho jsem se bál a co se dalo čekat. Musíte zaskočit zraněného řidiče. Beztak v tom má prsty Morello. Takže hurá opět na závodiště.

Dostáváte se na začátek asi nejdiskutovanější části z celé hry, do které je každý hráč vržen bez varování. Samozřejmě, že kdyby byl závod tak lehký, jako honičky v autech po městě, nikdo by patrně neprotestoval. Těžko soudit, do jaké míry je chování vozidel skutečné. Každopádně jeden rozdíl poznali všichni. Když jste Lucasu Bertonovi vezli Carrozellu k úpravě, chovala se na silnici velmi kultivovaně. Byla dobře ovladatelná a víceméně „držela stopu“. Asi proto bylo potřeba tento vůz vyřadit ze závodu, neboť by ostatní závodní vozy neměly se svými namydlenými pneumatikami nejmenší šanci. A nebo se celý závod odehrává na ledové dráze? Tak či onak, úspěšné dokončení závodu stálo většinu hráčů mnoho nervů, někdy i nějaký ten hardware. Zkrátka tahle kapitola pro většinu z nás nebyla asi tak úplně fair, jak se dle titulku tváří.

Rady těch úspěšnějších si můžete přečíst v mnoha diskusích. Jak v té naší, vztahující se především k novince ohledně uložené pozice za závodem, tak třeba na oficiální stránce Mafie. Jelikož jsem nakonec i já závod dojel do cíle jako první, mohu se podělit o trošku těch svých zkušeností.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Předně je nutné předeslat, že váš automobil je velmi rychlý a ačkoliv stejný typ vozu mají ještě někteří závodníci, zdá se, že ten váš má o nějakého toho koně navíc. Toho lze tedy využít především v cílové rovince, kde můžete snížit náskok soupeřů nebo dokonce je předehnat. Před zatáčkami doporučuji zpomalit na bezpečnou rychlost k jejímu projetí a v půli zase přidávat. Nakonec i ostatní závodníci neriskují a nevjíždí do zatáček na plný plyn. Zdržení způsobené snížením rychlosti je rozhodně menší, než vybírání hodin. Někdo radí vytlačovat soupeře z dráhy, ale to je podle mne celkem sázka do loterie a je větší šance, že se vám váš úmysl spíše vymstí.

Ušetřit se dá střiháním si to přes rohy, především pak v šikaně, kterou lze snadno projet rovně a prakticky bez následků, což ostatní závodníci ale nezkouší. Ovšem ze všeho nejdůležitější je mít štěstí. Osobně jsem jej nakonec měl a to dokonce takové, že hned za první zatáčkou jsem se dostal do vedení a to si po celý závod s přehledem udržel. Byly to ovšem velké nervy, neboť každý maličký hrbolek vás může katapultovat z dráhy, každé nevhodné zabrždění vámi zatočí v hodinách a dobrá pozice je ta tam. Takže hodně štěstí i vám.

 6. Fairplay - vítězství
Obrázek zdroj: tisková zpráva Okamžiky slávy a dojemných objetí. Díky vám hodně lidiček přišlo k pěknému balíku peněz, včetně Lucase Bertoneho. Zajeďte za ním do jeho autoservisu. Svůj vděk vám vyjádří po svém, když vás naučí dostat se do luxusního kabrioletu jménem Lassiter a ještě přidá tip, kde se dá lehce ukrást. Skočte si tedy pro něj a odvezte si jej na svůj vozový park.

V druhém dílu návodu, který bude publikován na Tiscali Games během několika málo dnů, na vás čeká popis dalších misí ze hry a seznámení se Sárou a knězem, zastřílíte si v hotelu nebo na střechách domů a pak se vypravíte i na venkov.

Stáhněte si: Nejstarší trailer (16 MB), E3 2001 trailer (29 MB), Gameplay videa 2x (8 MB a 2,5 MB), Videa 4x (3 MB - 6 MB), TV trailer (1,5 MB), Video 1.mise (2 MB), GameStar video (5 MB nebo 13 MB), Screenshoty 142x, Cheaty

Související články: Videoreportáž (8/2002), První dojmy z prezentace hry (11/2001), První rozhovor (6/2000), Druhý rozhovor (9/2000), Novinky

 
Nukem
připravil: jd


 
 

Nejnovější články