Změna GeForce FX 5900 na FX 5950 Ultra
zdroj: tisková zpráva

Změna GeForce FX 5900 na FX 5950 Ultra

11. 1. 2004 19:19 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Není žádným tajemstvím, že valná většina Radeonů 9500 PRO s 256-bitovou paměťovou sběrnicí šla modifikovat na plnohodnotný Radeon 9700 PRO (viz archiv HW novinek).

Není ani žádným tajemstvím, že něco podobného bylo neoficiálně možné udělat i s některými dalšími modely karet ATI a zapínat u nich vypnuté renderovací cesty (pipeline). Stačilo mít jenom trochu toho pověstného štěstíčka na ten správný kousek. Ale že by něco takového šlo provádět i u karet s čipy NVIDIA? Možná se budete divit, ale pochopitelně jde něco podobného i u nich.

Celý postup, jak z NVIDIA GeForce FX 5900 (ne-Ultra) udělat GeForce FX 5950 Ultra, se například nachází na stránkách ExplosiveLabs. Autor sice příliš nezachází do detailů, ale z jeho slov vyplývá, že se mu podařilo modifikovat grafickou kartu WinFast A350TDH-LX (což je pomalejší verze GeForce FX 5900 nabízená americkým Leadtekem) na GeForce FX 5950 Ultra. Postup byl následující - nejprve musel zjistit, zda karta zvládne pracovat na vysokých frekvencích, které jsou určeny pouze pro modely FX 5950 Ultra. Přetaktoval tedy jádro a paměti z 400/850 MHz na 475/950 MHz. A když se experiment zdařil a karta fungovala spolehlivě bez rušivých interferencí v obraze či vypadávání textur, nahrál kartě (přeFLASHoval) nový BIOS.

Identifikace karty se tak změnila z ID:331 na ID:333, tedy na FX 5950 Ultra a nové frekvence zůstaly zachovány. Autor tohoto pokusu dále uvádí, že s novým BIOSem mohl kartu dále více přetaktovat - až na 515/990 MHz DDR. To jsou jistě báječné výsledky vypovídající cosi o skrytém potenciálu GeForce FX jako takové. Na zveřejněné výsledky z benchmarků ale příliš neberte zřetel. Vzhledem k zapnuté vertikální synchronizaci spíše vypovídají o momentální náladě monitoru, než o čemkoliv jiném.

Je třeba ale dodat, že popisovaná modifikace je možná zřejmě jenom díky tomu, že GeForce FX 5950 Ultra je v podstatě pouze softwarově změněná a více taktovaná GeForce FX 5900. Tudíž, aby člověk dosáhl stejného výkonu, nepotřebuje teoreticky flashovat BIOS a riskovat nenávratnou smrt svojí karty, ale vystačí si bohatě s klasickým přetaktováním. To mu zpřístupní řada freewarových utilit a programů nebo klíč do registru obsažený v souboru coolbits.reg, který si od nás můžete stáhnout.

cappy

Nejnovější články