XGI to myslí smrtelně vážně
zdroj: Archiv
Hardware

XGI to myslí smrtelně vážně

8. 11. 2003 11:11 | autor: Redakce Games.cz |

Pomalu jsme si už zvykli, že na trhu s grafickými kartami nalezneme produkty jenom dvou nejsilnějších výrobců - NVIDIE a ATI.

Mezi nimi také probíhají největší třenice o majoritní postavení na trhu. Jenomže se zdá, že je tu nečekaný protivník, třetí do hry - společnost XGI. Z jejích neskromných plánů totiž vyplynulo, že hodlá být do roku 2005 ve výrazném zisku a již v roce 2007 chce být dominantním výrobcem grafických čipů na trhu. Srozumitelně řečeno. Napřed XGI, potom dlouho nikdo a pak teprve možná ATI nebo NVIDIA.
Z pohledu hráče je situace jednoduchá. Hráč chce, aby jeho grafická karta byla co možná nejvýkonnější. Aby si na grafické kartě, kterou má v počítači, zahrál pokud možno co nejvíce her (nejlépe všechny), aby karta měla funkční a bezproblémové ovladače se spoustou zajímavých funkcí a hejblátek. Byla stabilní, nehlučná a v neposlední řadě, aby nestála příliš mnoho. Takovou grafickou kartu je ochoten koupit. Takovou grafickou kartu a jejího výrobce je ochoten dotlačit na vrchol.

Zásadní otázka ale zní: Může toho XGI dosáhnout? Může se v tak krátkém čase dostat až na absolutní vrchol? Nebudu vás dlouho napínat. Může. Dokonce k tomu má všechny předpoklady. Za XGI, zformované z bývalých grafických divizí firem SiS (Xabre) a Trident (XP4), totiž stojí několik velice silných investorů a ti pro úspěch XGI udělají maximum. Hovoří se například o firmě UMC, mamutím výrobci čipů, který není zajímavý jenom tím, že do XGI nalil nějaké peníze, ale je pozoruhodný i svým výrobním potenciálem. Vždyť co by za to, například NVIDIA, dala, kdyby někdo dělal čipy hlavně pro ni nebo dokonce jenom pro ni?

Za chvíli nás čeká přechod na 0.09 mikronovou technologii a je všeobecně známo, že lepší výrobní technologie se dá přetavit ve vyšší frekvence čipu. A vyšší pracovní frekvence čipu zase může rozhodnout těsné výkonnostní souboje. To je bezesporu dobrý předpoklad pro budoucí vývoj, ale není to absolutní trumf. Absolutním trumfem je fakt, že pokud výrobce čipů (UMC) také investuje do jejich vývoje, potom jistě může svojí, řekněme spřátelené firmě, prodávat již vyrobené čipy za mnohem nižší cenu. Takže i když jich ve finále XGI prodá méně, vydělá na nich mnohem více. A něčím takovým se nemůže pochlubit ani ATI, ani NVIDIA.

cappy

Nejnovější články