XGI jde do sebe a chystá nové Volari
zdroj: Archiv

XGI jde do sebe a chystá nové Volari

22. 1. 2004 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Ačkoliv byla prohlášení představitelů XGI o jejich skvělé budoucnosti zpočátku velice optimistická, stejně jako odhady výkonu GPU Volari, v praxi dopadly karty založené na těchto grafických čipech jako sedláci u Chlumce, tedy dost neslavně.

Jak shrnuli zahraniční kolegové z X-Bit Labs, Volari Duo V8, tedy nejsilnější dvoučipová varianta, nemá prakticky žádnou naději na úspěch na dnešním trhu. Nenabízí dostačující výkon, podvádí s ovladači, nemá kvalitní 3D obraz a ovladače samozřejmě nejsou bez chyby. Rýsuje se zkrátka docela nepříjemný propadák. To se samozřejmě nelíbí samotné XGI, jejíž nebetyčné ambice rozhodně nezahrnují výrobu nevýkonných problémových grafických čipů. Těžko se pak budou přemlouvat další výrobci (jako dnešní Club3D), aby přešli od NVIDIE a ATI k nováčkovi na scéně nebo alespoň vyráběli karty s čipy XGI vedle těch s GPU od dvou renomovaných grafických gigantů.

Podle informací webu Gzeasy chystá XGI urychleně uvést nástupce současných GPU Volari, vyvíjeného pod kódovým označením XG45. Připravovaná novinka by měla podporovat DirectX 9.1 a hlavně se předpokládá, že XGI provedla různá vylepšení tak, aby výkon čipu byl alespoň odpovídající konkurenci pro masový trh. XG45 se dočkáme zřejmě už ve druhém čtvrtletí letošního roku. Zatím není jisté, zda bude využívat přicházející PCI Express x16 nebo klasické AGP 8X. Osobně jen doufám, že přicházející XG45 (popřípadě XG41 a XG43 nahrazující Volari V5 a V8) nebude jen úpravou současného čipu tak, aby uměl pracovat s PCI Express x16. To by znamenalo nevalný rozjezdový rok 2004 pro dříve tak nadějně se tvářící koalici firem ukrytou za písmeny XGI.

zdroj: X-BitLabs

celeb

Nejnovější články