zavřít

Windows XP budou mít DirectX 9.0L

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Microsoft plánuje uvést novou verzi DirectX.

Nebude to ale žádný DirectX 11, jak byste se třeba mohli domnívat, ale bude to DirectX 9.0L. Věc se má totiž tak, že sice půjde o DirectX 10, se Shader Modelem 4.0, ale tento bude určen pro Windows XP. To je bezesporu dobrá zpráva pro všechny majitele současně nejrozšířenějšího operačního systému. No a s těmi názvy to není úplně jasné, protože neznám jediný logický nebo racionální důvod (žádny mě momentálně nenapadá), proč by se DirectX 10, bude-li to skutečně DirectX 10, nemohl i pod Windows XP jmenovat DirectX 10. I když samozřejmě, určité vodítko existuje. Marketingové.
Šachování se jmény je Microsoftu vlastní. Dělá to dlouhodobě. Snad proto se DirectX 9.1 nejmenuje DirectX 9.1 (jak chtěla NVIDIA), ale DirectX 9.0c. Ano, v tomto případě je 9.0c evolucí přímo následující po verzi 9.0b a stejně tak DirectX 9.0L nemusí být notně plnohodnotným DirectX 10, ale jen jakousi "Lite" verzí, evolucí, vycházející ještě z 9.0c a určenou záměrně jenom pro Windows XP - a snad i pro DirectX 9 karty. Prvotní zprávy říkají, že by na této verzi měly fungovat všechny next-gen DX10 hry, jako je Crysis. Tím pádem by měly fungovat i pod Win XP. Jestli je to technicky možné je otázka, ale byl by pro to rozhodně dobrý důvod. Tak třeba Electronic Arts, vydavatel Crysis, chce prodat nejméně stovky tisíc kopií, ne-li milion, této hry a to by se nestalo, jestliže nebude masově rozšířený hardware, ani operační systém, ani příslušné API, na kterém by se dal Crysis spustit. DirectX 9.0L bude ke stažení zhruba na konci roku 2006.

Update - Tak všechno zpět. Podle zpřesňujících informací bude DirectX 9.0L pracovat pouze na Windows Vista. "L" je prý zkratka pro Longorn - původní krycí označení Win Vista, takže, bohužel, toto není DX10 pro Win XP a hráči budou muset pořídit DX10 grafickou kartu a DX 10 operační systém, aby si zahráli DX10 hry. Sorry.

zdroj: TheInq

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.