Vzít raději disk s 2 MB nebo 8 MB cache?
zdroj: Archiv
Hardware

Vzít raději disk s 2 MB nebo 8 MB cache?

17. 6. 2003 10:10 | autor: Redakce Games.cz |

Chcete viditelně zrychlit svůj počítač? Nepořizujte ani rychlejší procesor, ani větší paměť - pořiďte si rychlejší pevný disk.

Tak zní jedno mírně nadsazené a v mnoha ohledech stále platící pravidlo. V normálních aplikacích totiž nepoznáte, jestli je váš počítač osazený procesorem běžícím na frekvenci 800 nebo 1000 MHz, protože rozdíly nejsou příliš patrné. Ale jakmile se objeví "loading" obrazovka u nějaké hry nebo při nahrávání nějakého programu, je rozdíl mezi pomalým a rychlým diskem děsivý. Šťastná menšina chytřejších uživatelů počítačů se už naučila rozpoznávat rychlost disků podle toho, jakých maximálních otáček dosahují jejich plotny. Ale poslední dobou si i oni kladou otázku, jestli je lepší investovat do disku s 8 MB cache (rychlá vyrovnávací paměť) nebo se spokojit s více rozšířenou a také o cca 500 Kč levnější 2 MB variantou.
Má vůbec 4x větší, tj. 8 MB cache nějaký význam? Historicky vzato, některá vylepšení počítačů zkrátka předběhla svojí dobu a v momentě svého vzniku byla uživatelům k ničemu. Tedy kromě toho, že vylepšovala jejich sebevědomí a vyžírala peněženku. To se týkalo například DDR pamětí první generace nebo rozhraní AGP 8x. U žádné z těchto technologií se původně očekávané dvojnásobné zrychlení nekonalo. Ani 8 MB cache váš disk nezrychlí tak, jak byste si asi představovali, ale přesto tu nějaké zlepšení je. Pokud se chcete dozvědět detaily a prohlédnout si pár zajímavých grafů, zkuste testík zveřejněný na stránkách belgických Madshrimps. Hned na druhé stránce dole je graf znázorňující dobu nahrávání mapy BR-Anubis (Unreal Tournament 2003), ve kterém byla 8 MB verze disku o asi 1 sekundu rychlejší.

zdroj: Madshrimps

cappy

Nejnovější články