Výrobci pamětí mají problémy
zdroj: tisková zpráva

Výrobci pamětí mají problémy

21. 6. 2003 15:15 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Paměti jsou komoditou, která se od těch ostatních v počítačovém průmyslu výrazně odlišuje.

V určitém směru je to s ní stejné, jako například s pšenicí. Když je jí nadbytek, její cena spadne dolů a zase naopak. Když je jí nedostatek, cena jde nahoru. Nedostatek paměťových čipů ale nepostihuje jenom výrobce pamětí, ale i výrobce grafických karet, u kterých se potom negativně promítne do konečné ceny. Zpravidla je to tak, že čím specifičtější druh pamětí karta vyžaduje, tím jsou pro ní určené paměťové čipy dražší. A je to logické, viz třeba DDR-II.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva V samém základu můžou způsobit nedostatek čipů dvě věci. Problémy s výrobou a malý počet výrobců, to je ta první. Nebo nedostatečné kapacity testovacích společností, jako je například ChipMOS, UTC (United Test Center), či Powertech. A to je právě současný problém, který způsobuje nedostatek čipů na trhu a žene ceny nahoru. Každý paměťový čip, který se vyrobí, totiž napřed putuje ke specializované firmě, kde otestují jeho bezchybnost, funkce, možnosti přetaktování atd. a hlavně, otestují jeho kompatibilitu. Pak se jednotlivé čipy označí a ty které jsou vzájemně kompatibilní se rozřadí do skupin. Kvalitu pamětí tedy primárně neurčují podávané výkony, ale míra jejich kompatibility. Dám příklad. Možná už jste se někdy setkali s tím, že některé paměti fungují v určité základní desce a jiné třeba ne. A o tom to je. Představte si, že by výrobce naletoval na grafickou kartu třeba jeden nekompatibilní čip. Karta by potom byla nepoužitelná.

Na konci roku 2000 zachvátila trh s pamětmi recese. Taiwanští výrobci byli směrem k budoucímu vývoji velice skeptičtí a tak svoje kapacity redukovali, místo toho aby je rozšiřovali. To samé postihlo i testovací společnosti. Současné softwarové aplikace a hry jsou však doslova žrouty paměti a počítače se jim přizpůsobují. Nynějšímu nepříjemnému stavu napomáhá i fakt, že paměti DDR oproti první generaci vyžadují složitější testování, které zabírá více času. Zatím mi není známo, jaká je situace na domácím trhu, ale podle aktuálního přehledu cen na Žive.cz lze usuzovat, že už se tato situace projevila i u nás.

zdroj: DigiTimes

cappy

Nejnovější články