zavřít

Vyplatí se čtyřjádro nebo stačí dvoujádro?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Nemnoho her dokáže skutečně využít čtyři jádra současně, ale když už, je to na výsledcích znát.

Při upgradu PC může přijít na mysl otázka, jestli si pořídit dvoujádrový procesor nebo si něco připlatit a pořídit rovnou čtyřjádrový. Podle testu na Digi-Life, který se soustředil na současnou nabídku Intelu a jeho čtyřjádrové procesory Core 2 Quad Q9300 (Yorkfield, 45 nm, 2,5 GHz) a Core 2 Quad Q6600 (Kentsfield, 65 nm, 2,4 GHz) v porovnání s dvoujádrovými Core 2 Duo E7200 (Wolfdale, 45 nm, 2,53 GHz) a Core 2 Duo E6600 (Conroe, 65 nm, 2,4 GHz). Výsledky jsou nejednoznačné. V případě čtyřjádrových procesorů je nové jádro Yorkfield rychlejší, než starší Kentsfield.

Navíc je tu ten problém, že jen nemnoho aplikací dokáže skutečně využít čtyři jádra současně, a to včetně těch profesionálních (a Windows prostředí, multitask atd., v úvahu bráno nebylo). Přesto z benchmarků vyplývá, že čtyřjádra byla většinou rychlejší, než dvoujádra. Ačkoliv je třeba zmínit, že se dvoujádrový Wolfdale díky frekvenci téměř vyrovnal čtyřjádrovému Kentsfieldu. V praxi je to rozdíl +3 procenta ve výkonu ve prospěch čtyřjádra, ale rozdíl v ceně tvoří 1,5 násobek v jeho neprospěch. Tím pádem u běžných aplikací a pro nějaké běžné využití je asi čtyřjádro v tuto chvíli zbytečný luxus.


Každopádně pojďme na hry. Když se rozeberou výsledky do detailů, čtyřjádra se vyplatí ve hrách, které mají vestavěnou multi-core podporu. Takže například v Unreal Tournament 3 je využijete, protože v něm čtyřjádrový procesor překoná podobně taktovaný dvoujádrový o 26-40 procent. Stejně tak je rozdíl znát ve World in Conflict, kde je čtyřjádrový procesor o 12 procent rychlejší, než dvoujádrový. Jenomže ve hrách, kde podpora pro více jader není (nebo je nedostatečná) jsou výsledky mnohem vyrovnanější. V Crysis je to 5 procent a stejně tak v Call of Duty 4. Bohužel tento nárůst výkonu příliš neodpovídá ceně čtyřjader. Na druhou stranu je třeba uznat, že pokud je PC používáno i jako pracovní stanice, asi by čtyřjádro stálo za úvahu.
zdroj: Digit-Life

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.