zavřít

Vynalezen větrák bez pohyblivých částí

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Revoluce v chlazení počítačových čipů je na spadnutí.

Solid-State Fan, neboli větrák s nepohyblivým (pevným) základem, je novým příspěvkem pro dokonalejší, spolehlivější a tišší chlazení elektronických obvodů, zejména počítačových čipů. Chcete vědět, jak vlastně takový větrák bez pohyblivých částí, jako jsou třeba vrtule, může vůbec "foukat" vzduch? Podstata jeho fungování je vlastně jednoduchá. Celé zařízení pracuje na základě dlouho známého elektromechanického principu, někdy též známého jako "elektro-aerodynamická pumpa". V případě prototypu se jedná o nevysoké, čtvercové a ploché zařízení, o rozměrech 15x15 milimetrů, napájené elektrickým proudem. Uvnitř větráku je série malých elektrod seřazených do mřížky, vždy s ponechanou nepatrnou mezerou mezi, do které může vnikat vzduch z okolního prostředí. Úkolem elektrod je ionizovat vzduch v mezeře. Jak se ionty pohybují přes mezeru, přenášejí na vzduch, který se v mezeře nachází, svojí pohybovou energii (respektive na molekuly vzduchu) a tím ve výsledku vytvářejí proudění vzduchu (díky tomu větrák "fouká").

Zařízení vyvinula společnost Thorrn Micro Technologies a mělo by být komerčně dostupné v roce 2009. Mezi přednosti zařízení firma uvádí zejména nízkou cenu, porovnatelnou se současnými chladiči, dále tichý chod, nízký profil, nízkou spotřebu energie, nízkou hmotnost, vysokou spolehlivost a snadnou změnu designu. S nasazením se počítá třeba v noteboocích. Na následujícím videu se pak můžete podívat, jak takový větrák bez pohyblivých částí vlastně pracuje.zdroj: Gizmodo

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.