zavřít

Virtuální realita PlayStation VR pro PS4 jde v ČR do prodeje v říjnu za 10 990 Kč

PlayStation 4

- Hardware autor: Petr Poláček Komentáře: 0

Po Oculus Rift a HTC Vive má cenovku a termín vydání i PlayStation VR od Sony. Během tiskové konference v průběhu GDC oznámil šéf SCE Andrew House, že se PSVR začne v Evropě a v České republice (sorry Slovensko) prodávat v říjnu tohoto roku za cenu 10 990 Kč s daní. Společně s virtuální realitou se na trh logicky dostane několik launchových titulů, mezi kterými by podle všeho neměla chybět EVE: Valkyrie, Eagle Flight od Ubisoftu, The Playroom VR nebo Until Dawn: Rush of Blood a další.

Specifikace finální verze PlayStation VR se zásadně neliší od doposud prezentovaných prototypů – nabídne 5,7 palcový OLED displej s rozlišením 1920 x RGB x 1080 (960 x RGB X 1080 pro každé oko), možnost pohybu ve 360 stupních, výseč výhledu 100 stupňů, latenci pod 18ms, hry běžící maximálně ve 120 snímcích za sekundu, akcelerometr, gyroskop a devět LEDek, které pomáhají se sledováním pohybu v prostoru. Zajímavostí PlayStation VR oproti HTC Vive i Oculus Rift je přitom jemnost mřížky displeje – nejjemnější a nejostřejší je obraz ve středu výhledu, směrem k okrajům je hrubší, což vytváří velmi zajímavý efekt.

Součástí balení PSVR bude helma se sluchátky, kabely a externí výpočetní jednotka, která se zapojí do PS4, a postará se o výpočty spojené s virtuální realitou, která by tak neměla brát výkon samotné konzoli. K provozování PSVR budete potřebovat PlayStation kamerku, aby s pomocí LEDek snímala váš pohyb v prostoru. Pokud ji nemáte, vyjde vás na zhruba 1500 Kč. Speciální ovladače si kupovat nemusíte, všechny PlayStation VR hry podporují standardní DualShock ovladač, popřípadě můžete použít PS Move ovladače, které ovšem nejsou součástí základního balení.

Společně s PSVR dostanete zdarma zmíněnou kompilaci PlayRoom VR se šesticí her pro celou rodinu, dále PlayStation VR Demo Disc s ukázkami chystaných VR projektů a speciální VR verzi Star Wars Battlefront, nebo derivát této střílečky.

PlayStation VR však nemusíte používat jenom k provozování speciálního softwaru. Kdo má rád své soukromí uvnitř virtuální reality, může s helmou na hlavě hrát standardní PS4 hry nebo sledovat filmy na virtuálním plátně ve třech úrovních zoomu. Všechno, co si ale budete pouštět do VR helmy, může být automaticky vysíláno i do televize, čehož by měly využívat jako herní mechaniky různé tituly.

Přesně datum vydání PlayStation VR a launchových her, potažmo konkrétní seznam launchových her, zveřejní Sony v následujících měsících. Mezi říjnem a koncem roku 2016 chce ale Sony vydat kolem padesátky VR her. Předobjednávky se rozběhnou brzy na této adrese: playstation.com/psvr A jak už jsme říkali, ČR patří mezi země, kde bude PlayStation VR k dostání v říjnu. Slovensko mezi ně bohužel nepatří.

25714408061_12a8583dea_k

Za zmínku jen stojí, že Oculus Rift bez ovladačů stojí 600 dolarů a HTC Vive s ovladači 800 dolarů. PlayStation VR je tedy papírově nejlevnější, nicméně až přímé srovnání, které odhalí rozdíly v kvalitě technologií a výsledných zážitků ukáže, jaká je skutečná hodnota jednotlivých zařízení. Ne vždy ji lze totiž vyjádřit pouze cenou.

Tagy: simulace akční virtuální realita vesmírný GDC 2016 z mista, ne z postele

Zdroje: Vlastní,tisková zpráva,EU PlayStation blog

Kupte na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.