zavřít

Transmeta zahájila útlumový program

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Značka Transmeta asi vetšině našich čtenářů nic neřekne, ale jde o velmi inovativního vývojáře procesorů.

Bohužel, právě tato společnost minulý víkend oznámila, že zastavuje produkci procesorů a že se bude soustředit pouze na marketing a poskytování licencí dalším firmám. Procesory Crusoe a Efficeon doposud vyráběné 0,13 mikronovou technologií v TSMC tedy v brzké době skončí. Procesory vyráběné 0,09 mikronovou technologií budou zatím pokračovat, aby se uspokojila poptávka těch několika málo firem, které tyto produkty odebírají. Firma se také bude snažit najít partnera, který by do budoucna zajistil výrobu jejích procesorů a pomohl s marketingem. Pokud by se tak nestalo, hrozí jí, že zkrachuje. Během posledních pěti let ve snaze zajistit si solidní postavení na americkém trhu prohospodařila více než 600 milionů dolarů. Její současný podíl na globálním trhu však nedosahuje ani 0,4 procenta.
V současné době má Transmeta docela zajímavé technologie a nabízí procesory schopné pracovat bez aktivního chlazení a s minimální spotřebou. Například Efficeon TM8800 (na obrázku vpravo) má přijatelný výkon, 256-bitový VLIW (Very Long Instruction Word) engine, zvládne až 8 instrukcí za takt, 1 MB L2 cache, MMX, SSE i SSE2 a také podporu antivirové technologie jménem AntiVirusNX, která je schopná na hardwarové úrovni ve spolupráci s Data Execution Protection (DEP) ve Windows XP Service Pack 2 zabránit vykonání instrukcí záludných programů. TM8800 si Transmeta nechává vyrábět v továrnách Fujitsu Akiruno, které patří k jedněm z nejlepších na světě, jak co do výtěžnosti, tak kvality, zajišťující vyšší pracovní frekvence s nižšími energetickými nároky. Takže v těchto věcech problém není.

Firma má ovšem tu smůlu, že na trhu musí soupeřit se společností Intel, která má úplně jiné marketingové a mediální možnosti. Jestliže na svém lokálním televizním okruhu máte možnost shlédnout reklamu na nějaký produkt s Intel Centrino Mobile Technology, reklamu na Transmeta Efficeon uvidíte asi těžko. Výrobci notebooků to dobře vědí a do veřejně málo známých produktů se dvakrát nehrnou - i kdyby byly po technologické stránce perfektní. Výdaje na propagaci by byly astronomické.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.