Toshiba Satellite A665-11Z - test
zdroj: tisková zpráva

Toshiba Satellite A665-11Z - test

7. 10. 2010 18:01 | Hardware | autor: Michal Rybka |

3D zobrazování frčí, i když zatím, vzhledem k nedostatku 3D filmových titulů, převážně jenom mezi hráči. Zatímco u filmů nastává klasický problém „slepice a vejce“ (dokud nebudou 3D televize dost rozšířené, nebude pestrá nabídka 3D filmových titulů, což zpětně omezuje zájem o 3D televize), mají to hráči o dost jednodušší, protože hry pojedou na vhodném hardware bez problémů.

Stačí si na nos nasadit brýle, aktivovat podporu stereoskopického renderování v ovladačích – a je hotovo. A s novým notebookem od Toshiby by neměl být problém vychutnat si 3D zážitky ani na cestách, tedy alespoň teoreticky.

Takový 3D notebook by neměl být z hlediska konstrukce žádný velký problém: potřebujete 120 Hz LCD panel, brýle, synchronizační systém a dostatečně výkonný procesor a grafiku, aby utáhla renderování herních krás v dvojnásobném tempu. Nevypadá to jako žádná velká věda, ale právě tenhle recenzovaný kousek od Toshiby ukazuje, že to není až tak jednoduché. Toshiba Satellite A665-11Z je až příliš plná kompromisů a připomíná spíš technologický demonstrátor nebo prototyp, než plnohodnotný produkt, který by se měl masově ujmout.

Příliš mnoho kompromisů

Máme tu řadu menších problémů, jako třeba ten, že synchronizační vysílač pro brýle není integrován do šasi, ale musíte do USB portu připojit klasickou nvidiáckou pyramidku vysílající infračervený signál, což je u notebooku poměrně neelegantní. Je to sice standardní řešení, které vám dovolí používat dodávané 3D brýle i s jiným vhodnou nVidia kartou vyzbrojeným počítačem a 120 Hz monitorem, ale na cestách s sebou taháte věci navíc a sestavené to vypadá trochu divně.

Problém je i se samotným šasi, které je plastové a pojaté oním nepříliš praktickým moderním způsobem: Všechny porty jsou pouze na bocích, vzadu není nic a protože se displej překlápí přes zadní hranu notebooku, nedá se tam dát ani pořádná baterka. Celé šasi je designově zvláštně pojaté – je stříbrošedé, nevypadá jako herní notebook (na to je moc usedlé a nenápadité), ale ani jako notebook do práce (na to vypadá pro změnu dost odvázaně, zvláště ve srovnání s konzervativním designem Dellů a podobných business bojovníků).

Oceňuji velikou podsvícenou klávesnici s praktickým numerickým blokem, výborné reproduktory a rozměrný vypínatelný touchpad. Také se mi líbí, že tu máme i oddělené klávesy PgUp a PgDown (jsem toho přesvědčení, že designér, který vymyslel zvěrstvo s namapováním těchto kláves na Fn + šipky, by měl být zlikvidován i s celou svou designérskou školou). Zde si užijeme pohodlí oddělených kláves a můžeme tedy rozumně pracovat s dokumenty, byť umístění kláves v horní řadě není nejpraktičtější.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Grafika bez tahu

Daleko zásadnější problém je ale ve velmi nešťastné kombinaci použitého LCD displeje a dosti nevýkonné grafiky. Procesor je silný dostatečně, což nelze říci o grafice, byť vybavené samostatným gigabytem paměti. GeForce 350M je čip patřící do střední výkonové třídy a ani Crysis si na něm plynule nezahrajete více než ve středních detailech. Ve 3DMarku 06 dává nijak ohromujících 8350 bodů v režimu s VYPNUTOU 3DVision – pokud ji zapnete, dostanete se na pouhých 4970 bodů, protože grafika prostě musí renderovat obraz pro levé a pravé oko zvlášť. (Pro srovnání: Tato karta má výkon srovnatelný například s desktopovou GeForce 9600GT či Ati Radeon HD 4670!)

Teprve ve 3DMarku 05 se dostáváme s vypnutou 3DVision na 14300 bodů a se zapnutou na 8780 bodů, což vám umožňuje sledovat benchmark v trojrozměrném zobrazení v jakž-takž plynulých 30 fps. 3DMark 06 rozhodně plynulý není, tam jste při zapnuté 3DVision na nějakých 16 fps. Hraní moderních her ve 3D na tomhle stroji? Nesmysl. Plynule na něm neběží ani Medusa Demo od nVidie, cuká to, cuká a cuká. Na to, abyste si na něm vyzkoušeli, jak 3D obraz vypadá, to ještě stačí, ale na nějaké hraní? Ne, ne, kdepak.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Displej to nezachrání

Asi nejslabším prvkem celého notebooku je použitý displej, který má na svoji velikost (15,6 palce) poměrně malé rozlišení 1366 x 768 bodů, hlavně má ale naprosto příšerně omezené pozorovací úhly. Je možné, že to je nějaký technologický problém týkající se 120 Hz technologie, ale už hodně dlouho jsem neviděl displej, u kterého v podstatě není možné zaujmout polohu, ve které se vám nerozjíždějí barvy. Není to tak patrné při práci ve Windows na bílém pozadí, ale dokonale to vyniká při sledování filmů.

Už při pozorovacím úhlu nějakých 45° jsem ke svému zděšení viděl barevně inverzní obraz! Tento notebook je sice vybaven Blu-Ray mechanikou a je inzerován jako platforma pro sledování 3D filmů, ale podle mě se nehodí pro sledování videa vůbec – a to právě kvůli použitému displeji. Sledování DVD na tomto displeji byl velmi nepříjemný zážitek – a vzhledem k nízkému rozlišení to není nijak super ani na práci.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Krize indentity

K čemu je tedy tenhle notebook určen? Na hraní ne, protože má moc slabou grafiku, ve které si novější hry zahrajete pouze s vypnutou 3DVision. Na sledování videa taky ne, protože dojem naprosto kazí displej – jakž takž pohodlně se na něj může dívat jenom jeden člověk, pokud chcete pouštět prezentaci a nebo pustit filmík rodině, je jedinou cestou připojení externího monitoru / televize.

Při práci sice využijete výkonný quadcore procesor, ale ani pro práci není obrazovka nic moc: malé rozlišení a tragické pozorovací úhly notebook vyřazují coby prezentační nástroj. Má to tři kila a baterku při plném výkonu spráskne dle měření BatteryMarkem 1.0 za nějakých 45 minut, čili na cestování taky není ideální. A ano, je docela horký, ventilátor pilně vyfukuje horký vzduch směrem doleva.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Řešení se vždycky najde

Jako nejrozumnější využití mě napadá náhrada desktopu s tím, že si na něm můžete pouštět 3D filmy a klipy, které s dodávanými 3DVision brýlemi vypadají vážně docela dobře. Vysoký jas displeje vyrovnává útlum světla v brýlích, takže obraz je svěží a není desaturovaný či tmavý. Připadá vám 30 tisíc za podobný stroj jako rozumná cena? Mně popravdě řečeno ne – a problém je podle mě způsoben rozhodnutím na straně výrobce.

Je to drahý stroj a displej asi nyní není možné získat lepší, takže problém s pozorovacími úhly by zůstal tak jako tak. Rozhodně ale mohli vybrat výrazně výkonnější grafiku, která by se popasovala s požadavkem pro zdvojené renderování pro 3DVision – stroj by byl sice ještě o něco dražší, ale rozhodně použitelnější. Potřeba opravdu výkonné mobilní grafiky se stane asi kamenem úrazu i u dalších 3D notebooků, které se na nás chystají...

Verdikt:
Toshiba Satellite A665-11Z je možná první 3D notebook, který si můžete koupit, ale měli byste si to opravdu rozmyslet. Kombinace displeje se špatnými pozorovacími úhly a slabé 3D grafiky z něj činí stroj, který neexceluje ani ve 3D hrách, ani při normální práci.

Pozitiva:
Můžete hrát jak 3D hry, tak sledovat 3D filmy
Dodávané brýle pro 3DVision můžete připojit i ke stolnímu počítači
Výkonná náhrada stolního počítače s pohodlnou podsvícenou klávesnicí včetně numerického bloku
Umožňuje čtení / zápis / přehrávání BluRay

Negativa:
3D displej má velmi špatné pozorovací úhly
Použitá grafika je pro skutečné hraní slabá
Notebook je v levé části horký
Ve výkonném režimu spráskne baterii za méně než hodinu

Technické parametry:
Procesor: Intel Core i7 Q740@1,73 Ghz (4 jádra, 8 threadů)
Paměť: 4 GB DDR3 1066
Grafika: GeForce GTS 350M 1024 MB
HDD: 500 GB 5400 otáček
Vypalovačka: BD-RE vypalovačka Matshita BD-MLT UJ240ES
OS: Windows 7 Home Premium 64-bit
Konektivita. Bluetooth 2.1+EDR, WiFi 802.11 b/g/n, gigabitový Ethernet
Video: VGA, HDMI
Připojení: 3x USB 2.0, 1x SATA / USB, Express Card 34

Nejnovější články