zavřít

Technologie Intel Robson

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Pokusy urychlit práci počítačů stále více směřují k širšímu využívání flash pamětí.

A základem pro novou technologii Intel Robson je právě vyrovnávací paměť (cache), skládající se ze samostatného modulu NAND flash (dále NF), umístěného přímo na základní desce nebo připojeného přes sériovou sběrnici PCI-Express (a řízeného čipsetem). Softwarová podpora pro tuto technologii bude co nevidět dostupná také. O Windows Vista se hovoří jako o systému, který má být schopen využívat ke své činnosti jakési flash zařízení (například USB flash), čímž by se nám kruh postupně uzavřel.
NF je sám o sobě typ přepisovatelné paměti, která však umí informace uchovávat i po odpojení elektrické energie. Narozdíl od tradičních pevných disků je výrazně rychlejší, má vyšší datovou propustnost a nemá žádné mechanické části. Snad jedinou jejich nectností je fakt, že mají omezený počet zápisů/mazání. Na druhou stranu s dostatečnou rezervou, a to na 5 milionů zápis/výmaz cyklů a nelimitovaný počet čtení. Při průměrném denním režimu vydrží NF 127 000 let nebo každodenní zápis 100 GB vkuse po dobu 27 let.

Způsoby využití jsou nasnadě. Intel Robson může výrazně urychlit nabíhání počítače, zejména pak operačního systému, často používaných programů nebo her. Záleží na tom, k jaké kapacitě zmíněné cache se výrobci odhodlají. Je totiž třeba mít na paměti, že jde o kompromisní řešení. Nejjefektivnější by jistě bylo mít na NF založený celý pevný disk, ale to je pro normálního uživatele v současné době prakticky nereálné. Zásadním problémem je totiž cena. NF se vyrábějí podobným způsobem, jako procesory a tak 16 GB SSD tvořený NF stojí okolo 1200 dolarů. Za nepřijatelnou cenu tak uživatel dostane jen velmi omezenou kapacitu.

zdroj: VR-Zone

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.