Máte námět či připomínku? Napište nám
Takt 600 MHz pro NVIDIA NV40?
zdroj: Archiv
Hardware

Takt 600 MHz pro NVIDIA NV40?

6. 2. 2004 23:23 | autor: Redakce Games.cz |

Server The Inquirer přinesl několik zajímavých informací ze zákulisí vývoje grafického čipu NVIDIA NV40.

Ačkoliv je ještě brzo na nějaké závěry, podle něj je cílem NVIDIE dosažení konečné frekvence 600 MHz pro nejvýkonnější model. První karty, které byly představeny uzkému okruhu zasvěcených, byly založeny na silikonu A0 a pracovaly na frekvenci 300 MHz. V současné době tedy nic moc frekvence. Nicméně je třeba brát v úvahu, že u prototypů je takový postup naprosto běžný a že například některé prvotní verze Athlonu 64 (tehdy Opteron) pracovaly pouze na 800 MHz.

Dokončení druhé revize čipu NV40 se předpokládá na konec tohoto měsíce (nebo možná o něco dříve). Jeho pracovní frekvence budou záviset na tom, jak se jádro čipu povede/nepovede po technologické stránce. Ale pokud se naplní předpoklady inženýrů, mělo by pohodlně zvládat frekvence v rozmezí 450 až 550 MHz. NVIDIA je však známá svým agresivním přístupem k novým technologiím (jako první např. masově použila paměti DDR-II) a také tím, že se ze svých čipů snaží vždy vyždímat absolutní maximum. Konečná frekvence 600 MHz tedy není úplně nereálná.

Změny by měla doznat i obchodní politika. NVIDIA se má vrátit ke starému modelu, který pomohl prodejním úspěchům GeForce 4 a který byl reprezentován modelovým rozčleněním Ti4200, Ti4400 a Ti4600. Tehdy bylo nabízeno několik modelů se stejnou specifikací, ale pouze s rozdílnými taktovacími frekvencemi jádra a pamětí. V případě NV40 by se tedy mělo jednat o 3 modely s čipem obsahujícím 8 renderovacích + 16 texturovacích jednotek s taktem 450-600 MHz a napojeným na 256-bitovou paměťovou sběrnici.

zdroj: TheInquirer

cappy

Nejnovější články