Nová architektura procesorů Intel, známá též pod kódovým označením Conroe, podává vynikající výkony i v přetaktovaném stavu. Jeden vzorek tohoto procesoru se totiž dostal na krátkou dobu do nepovolaných rukou a to stačilo... ale nepředbíhejme. Již mnohokrát z úst vrcholných manažerů Intelu zaznělo, že Conroe bude na stejné frekvenci o 20 procent rychlejší, než cokoliv od AMD. A nejenom to. Také tvrdili, že Conroe na frekvenci pouhých 2,6 GHz bude výkonnější, než Pentium D 950 na 3,4 GHz a že v jedné nejmenované hře bude Conroe na 2,6 GHz dosahovat 125 fps, zatímco zmíněné Pentium D "pouhých" 90 fps.
Řečičky? Marketing?? První test na AnandTechu ukázal, že realita může být mnohem růžovější, než ty nejrůžovější představy. Zůstala jediná otázka. Jestli Conroe s krátkou a efektivní výpočetní pipeline (14 stupňů) zároveň nebude její délkou omezen. Jestli mu vůbec tahle architektura umožní dosahovat vysokých frekvencí a jak to pak bude s jeho výkonem. Totiž, pipeline procesorů se vždy skládá z jednotlivých stupňů (úseků, bloků). Existuje pět základních kroků, které musí být u x86 procesorů provedeny s každou instrukcí, která do procesoru vstupuje a které říkají, co se s takovou instrukcí má dělat. Čím méně je jednotlivých stupňů v pipeline, tím je procesor efektivnější, na určité frekvenci výkonnější - jenomže jednotlivé stupně pak musí být komplikovanější (obsahovat více tranzistorů). Je pak velké nebezpečí, že některý z těchto bloků (stupňů) v pipeline nestihne svojí práci včas a cpu se zasekne. To je přesně důvod, proč maximální možné frekvence Athlonů 64 končí někde na hranici 2,8 GHz (má 12 st. pipeline), zatímco Pentia 4 Prescott dosáhnou pohodlně na 3,8 GHz (mají 31 st. pipeline).
No ale teď už konečně k tomu přetaktování. Intel Conroe E6400 na standardní frekvenci 2,16 GHz s 1066 MHz QPB (266 MHz FSB) a se 4 MB L2 cache (+32 KB data, +32 KB instrukce) se s obyčejným vzduchovým chlazením, to znamená s obyčejným BOX chladičem, podařilo přetočit na 388,7 MHz FSB (tedy 1554,8 QPB) na konečnou frekvenci 3,109 GHz. Frekvence 3,109 GHz znamená přetaktování téměř o polovinu základní hodnoty 2,16 GHz. A výkony? V testu Super PI vypočítal takto nastavený Conroe Ludolfovo číslo (3,1415926..) na jeden milion desetinných míst za 16 vteřin. Stejného výsledku by dosáhlo Pentium 4 pouze za předpokladu, že pracovalo na frekvenci cca 6 GHz (tj. 6000 MHz).
22. 4. 2006 14:14 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |
V tuto chvíli dobrá zpráva pro Intel, špatná zpráva pro AMD.
zdroj: HKEPC