zavřít

SSD pevné disky nové generace konečně levnější

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Mechanická zařízení jsou ve všech oborech lidské činnosti postupně nahrazována elektronickými.

Je ironií osudu, že to jsou právě počítače, které se bez mechanických zařízení neobejdou dodnes. Větráky, DVD mechaniky a pevné disky, mají stále pohyblivé součásti, které se mohou opotřebit a porouchat, jak se jistě přesvědčil nejeden majitel HDD. Speciálně pevné disky se v principu za posledních dvacet let nezměnily. Pořád mají záznamové rotující plotny a na vzduchovém polštáři vznášející se čtecí hlavičky řízené servomotorem. Ano, s postupem doby se leccos zlepšilo. Máme tu skleněné plotny, tlaková fluidní ložiska, zvýšila se hustota záznamu i rychlosti čtení a zápisu. Ale o jak extrémně namáhanou součást jde, si člověk uvědomí až tehdy, když se dozví, že běžný pevný disk obvykle pracuje při teplotách 65+ stupňů Celsia (a to je optimistický scénář) a jeho plotny rotují rychleji než do omezovače vytočený motor běžného automobilu, a to 24 hodin denně, 365 dní v roce.
Nové řešení se jmenuje SSD, Solid State Disk, který namísto ploten využívá k ukládání dat FLASH pamětí (také je znám jako FFD, Fast Flash Disk). Tyto disky se vyznačují vysokou rychlostí čtení a zápisu. Burst Read/Write může být 100 MB/s, ale také 320 GB/s, podle typu. Takže více, než je přenosová kapacita sběrnice. Pro představu, MS Windows XP na takovém disku kompletně nabootují za cca 6 vteřin. SSD nedělají žádný hluk a protože nemají žádné mechanické části, mají minimální poruchovost. Vyznačují se rovněž nízkou spotřebou, která tvoří pouhých 5 procent běžných disků. SSD kupodivu není technologií novou, ale vzhledem k ceně FLASH pamětí neskutečné drahou. V březnu loňského roku jste mohli pořídit jeden SDD o velikosti 90 GB za necelých 40 000 dolarů. Letos stojí 12 GB verze lehce pod 5 500 USD, 4 GB model je bratru za 2 000 USD, takže v podstatě zadarmo...

Ani se není co divit, když se FLASH paměti vyrábějí stejným způsobem, jako procesory. S novou nadějí pro všechny, kteří by měli o něco takového zájem, přišel Samsung. Ohlásil, že vyvinul vlastní SSD disk, který ale nevyužívá klasické NOR FLASH paměti (patent má Intel, 1988), ale NAND FLASH (patent Toshiby z roku 1989), kde jsou jednotlivé moduly 4 a 8 GigaBitové (a pomalejší, čtení 57 MB/s a zápis 32 MB/s). Pro jeden disk jich má být užito 16. Kapacita Samsung SDD tedy bude 8 a 16 GB. Cena byla stanovena od 500 do 600 USD za 8 GB verzi a dvojnásobek za 16 GB. (Mimochodem, vše souvisí s nově otevřenou továrnou Toshiby na produkci NAND pamětí). SSD mohou znamenat velký přínos nejenom pro bezpečnější ukládaní dat, ale i pro hry. Vždyť otravné obrazovky s nápisem "Loading" a swapování disku zrovna v té největší bojové vřavě nikoho dvakrát nepotěší.

Flash paměti mají omezený počet zápisů/čtení. Tento typ na 5 milionů Write/Erase cyklů, avšak nelimitované čtení. Při průměrném denním použití vydrží disk 127 000 let nebo každodenní zápis 100 GB vkuse po dobu 27 let. Disky mohou být formátované a rovněž bootovací.

zdroj: DL

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.