zavřít

Srovnávací test ATI 9550, GF FX 5500 a 5200

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Statistiky ukazují, že nejprodávanější skupinou počítačů v Česku, bez ohledu na jejich následné využití, jsou ty, nacházející se v cenové kategorii okolo dvaceti tisíc korun.

A právě v této kategorii je problém vybrat do sestavy levnou a přitom přiměřeně výkonnou grafickou kartu. Nabídka je opravdu široká, ale v malém cenovém rozpětí, kde se hodí každá kačka, se lehce může stát, že se pořídí karta sice o 200 Kč levnější, ale o polovinu pomalejší.
Co s tím? Nápomocen vám může být například test low-endových grafických karet ATI RADEON 9550, NVIDIA GeForce FX 5500 a FX 5200 na serveru DriverHeaven. Jde o karty, jejichž původ je velice zajímavý. Například RADEON 9550 není ve skutečnosti nástupcem RADEONu 9500, jak by se mohlo zdát, ale je pomaleji taktovanou verzí RADEONu 9600. Podstatné u této testované karty ovšem je, že má 64-bitovou a nikoliv 128-bitovou paměťovou sběrnici, která se na trhu objevuje rovněž a s níž podává velice dobré výkony (vzhledem k ceně, samozřejmě).

To samé platí i o ostatních testovaných modelech. GeForce FX 5200 je klasický low-endový čip NVIDIE a je na trhu už přes rok. GeForce FX 5500 je naopak nováčkem, který měl původně soupeřit s RADEONy 9600 SE s 64-bitovou sběrnicí. Vychází z GeForce FX 5600, ale má ještě nižší pracovní frekvence. Jelikož GeForce FX 5600 nikdy nebyla kdovíjaký zázrak, může se v některých případech stát, že GeForce FX 5500 prohraje v benchmarcích se starší kolegyní GF FX 5200.


Výsledky benchmarků jsou tedy poměrně překvapující. Zasloužil se o to hlavně RADEON 9550, který je ve hrách Far Cry, Serious Sam: Second Encounter, Call of Duty, Unreal Tournament 2003, Unreal Tournament 2004, Return to Castle Wolfenstein a HALO, výrazně rychlejší než obě jmenované karty NVIDIE. Místy je rozdíl opravdu propastný. I tak, obzvláště v letošních hrách, klesá počet vykreslených snímků pod 30 - tedy pod obvyklou hranici slušné hratelnosti a s tím je potřeba při nákupu počítat.
zdroj: DriverHeaven

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.