zavřít

Srovnání ATI Catalyst 3.9 vs Catalyst 3.10

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Za minulý rok mohli být fanoušci a majitelé grafických karet s čipy ATi nadmíru spokojeni.

Zejména z toho důvodu, že se objevilo celkem deset verzí ovladačů Catalyst. Série začínala označením 3.1 a končila 3.10, což bylo nebývalou změnou k lepšímu. Po dřívějších letech stagnace a úpadku, kdy ATI na ovladače z vysoka kašlala a pro některé grafické karty a operační systémy se neobtěžovala vydat ovladače vůbec (např. Rage Furry MAX pro Win2000), o opravách chyb nemluvě. Možná je to tím, že jádro týmu majícího na starosti ovladače u NVIDIE si po neshodách s vedením sbalilo svých pět švestek a přešlo do tábora ATI - ale to bychom moc odbíhali od tématu této novinky.
Faktem je, že i když některé drobné chyby v ovladačích zůstaly, občas zlobí ta či ona funkce a na doladění podpory pro více jak dva roky staré hry prostě není čas, poslední kousky ovladačů vrací počítačům s kartami ATI potřebnou stabilitu a znatelně ubývá kritických chyb. Ty se dříve projevovaly například padáním operačního systému do nechvalně proslulé modré obrazovky smrti (BSOD) signalizující kritické zastavení běhu porgramů.


Druhou (a pro hráče počítačových her velmi podstatnou) stránkou ovladačů je také jejich vliv na celkový výkon systému a grafické karty jako takové. Sledovat změny se vyplatí i tady, i když pro počítače určené k práci stále platí přísloví: "Pokud vše funguje tak jak má, tak zásadně nic neměnit". Nicméně pokud vás skutečně zajímá rozdíl ve výkonu karet Radeon 8500, 9500, 9500 PRO, 9600 PRO, 9600 XT, 9700 PRO, 9800 PRO a 9800 XT v součinnosti s ovladači Catalyst 3.9 a 3.10, zkuste se podívat na rozsáhlý test, který vyšel na FiringSquad. Jen dodám, že výsledky se na vašem počítači mohou lišit, protože závisí na jeho konfiguraci a že poslední ovladače ve verzi 3.10 si můžete stáhnout i od nás z lokálního mirroru.
zdroj: FiringSquad

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.