Spekulace kolem HW náročnosti Half-Life 2
zdroj: tisková zpráva

Spekulace kolem HW náročnosti Half-Life 2

21. 9. 2003 17:17 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Kolem ATi Shaders day a grafů, které na něm byly prezentovány, se strhla pěkná mela.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Neméně zajímavé však bylo to, co se stalo předtím, ale vezměme to popořadě. Pro majitele nVidia karet mělo Valve na ATi Shaders day v podstatě dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Ta špatná byla o tom, že pokud se v budoucnosti něco zásadního nestane, asi si na žádném momentálně dostupném nVidia hardwaru Half-Life 2 pořádně nezahrají. A ta dobrá o tom, že na nejdražší GF FX 5900 Ultra hra v kombinaci s přibližně 3 GHz Pentiem 4 a ve speciálním mixed módu jakžtakž chodí. Není divu, že se nVidia proti výsledkům okamžitě oficiálně odvolala a svedla je na staré ovladače. Z nezávislých testů dnes ale víme, že ji ani beta verze Detonatorů 5x.xx nepřinesla potřebný výkonnostní nárůst oproti konkurenci a navíc se v nich buď vinou chyby nebo cheatu zhoršila kvalita obrazu (viz např. detailní rozbor AquaMarku 3 na Tom's Hardware). A připusťmě si také, že cca třiceti nebo čtyřiceti procentní nárůst ve výkonu, který by byl v tomto případě potřeba, se z ovladačů dostává opravdu těžko.

V současné době si nad tím spousta lidí láme hlavu a snaží se přijít na to, kde může být (kromě použití odlišných funkcí DX9 pro vývoj) zakopán pes. Proč je současný hardware s čipy od nVidie pro drtivou většinu nových her dostačující a pro Half-Life 2 se absolutně nehodí? Z jiných příkladů ale víme, že pokud se vývojáři hry přizpůsobí potřebám grafické karty, je slovy Johna Carmacka ze srpnového Quakecon 2003 videa"GeForce FX v současné době nejrychlejší grafickou kartou...".

To tedy znamená, že když se chce, tak to asi jde. Valve ale navenek vypadá, že se přes všechna svoje prohlášení spíše snaží o to, aby to nešlo (i když na druhou stranu vytvořili mixed-mod speciálně pro nVidii). Zatímco na jaře stejná firma masírovala média prohlášeními o nízké hardwarové náročnosti Half-Life 2, z nichž měli mnozí pocit, že hru budou moci hrát na (s prominutím) kdejaké šunce typu Riva TNT a 700 MHz procesoru, najednou je učiněn obrat o 180 stupňů a HL2 asi poběží slušně jenom na hardwaru od ATi. Je to dost zvláštní změna, neboť tím by Valve byli i sami proti sobě, když většina majitelů prvního Half-Life prý má doma právě nějakou grafiku od nVidie.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Vznikl tedy ideální prostor pro spekulace a s pravděpodobným vysvětlením netechnického charakteru přišel server The Inquirer. Před pár dny napsal, že podle zdroje blízkého ATi se pod taktovkou Valve konala jakási tajná "dražba", v níž se mezi sebou utkali tváří v tvář ATi a nVidia. Soupeřili prý o to, který výrobce bude moci přibalovat k Half-Life 2 svůj hardware. Jinými slovy - kterému výrobci poběží Half-Life 2 lépe. Protože by jistě bylo nelogické, aby si hráč koupil k HL2 přibalenou grafickou kartu řekněme od ATi (jako Radeon 9800/9900) a potom doma zjistil, že hra běhá lépe na kartách nVidie. Pak by takový "výhodný" bundle neměl smysl a firma by na něm prodělala.

Když se dnes podíváte na velkou promo kampaň na hlavní stránce ATi, pak asi tušíte, kdo v údajné dražbě zvítězil. Zlí jazykové ale tvrdí, že tohle nebyla jediná dražba, která se v poslední době konala a že v jedné takové dřívější dražbě prý vyhrála nVidia a získala "práva" na DOOM III. Rozdíl je akorát v tom, že majitel karty od ATi si DOOM III nejspíš pohodlně zahraje, kdežto lidi s kartou od nVidie si zřejmě o plynulém Half-Life 2 v 50+ snímcích za vteřinu budou moci nechat jenom zdát. Ale to jsou všechno jen spekulace a jak to bude doopravdy uvidíme, až obě jmenované hry (nebo HL2 benchmark koncem září) skutečně vyjdou. Mimochodem - v nové anketě v levém sloupci provádíme průzkum o aktuální rozšířenosti jednotlivých grafických karet a za vaší účast předem děkujeme.

Související články: DOOM III versus Half-Life - HW téma o náročnosti obou her na počítač.

zdroj: The Inquirer a další

cappy

Nejnovější články