zavřít

Spekulace kolem HW náročnosti Half-Life 2

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Kolem ATi Shaders day a grafů, které na něm byly prezentovány, se strhla pěkná mela.

Neméně zajímavé však bylo to, co se stalo předtím, ale vezměme to popořadě. Pro majitele nVidia karet mělo Valve na ATi Shaders day v podstatě dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Ta špatná byla o tom, že pokud se v budoucnosti něco zásadního nestane, asi si na žádném momentálně dostupném nVidia hardwaru Half-Life 2 pořádně nezahrají. A ta dobrá o tom, že na nejdražší GF FX 5900 Ultra hra v kombinaci s přibližně 3 GHz Pentiem 4 a ve speciálním mixed módu jakžtakž chodí. Není divu, že se nVidia proti výsledkům okamžitě oficiálně odvolala a svedla je na staré ovladače. Z nezávislých testů dnes ale víme, že ji ani beta verze Detonatorů 5x.xx nepřinesla potřebný výkonnostní nárůst oproti konkurenci a navíc se v nich buď vinou chyby nebo cheatu zhoršila kvalita obrazu (viz např. detailní rozbor AquaMarku 3 na Tom's Hardware). A připusťmě si také, že cca třiceti nebo čtyřiceti procentní nárůst ve výkonu, který by byl v tomto případě potřeba, se z ovladačů dostává opravdu těžko.

V současné době si nad tím spousta lidí láme hlavu a snaží se přijít na to, kde může být (kromě použití odlišných funkcí DX9 pro vývoj) zakopán pes. Proč je současný hardware s čipy od nVidie pro drtivou většinu nových her dostačující a pro Half-Life 2 se absolutně nehodí? Z jiných příkladů ale víme, že pokud se vývojáři hry přizpůsobí potřebám grafické karty, je slovy Johna Carmacka ze srpnového Quakecon 2003 videa"GeForce FX v současné době nejrychlejší grafickou kartou...".

To tedy znamená, že když se chce, tak to asi jde. Valve ale navenek vypadá, že se přes všechna svoje prohlášení spíše snaží o to, aby to nešlo (i když na druhou stranu vytvořili mixed-mod speciálně pro nVidii). Zatímco na jaře stejná firma masírovala média prohlášeními o nízké hardwarové náročnosti Half-Life 2, z nichž měli mnozí pocit, že hru budou moci hrát na (s prominutím) kdejaké šunce typu Riva TNT a 700 MHz procesoru, najednou je učiněn obrat o 180 stupňů a HL2 asi poběží slušně jenom na hardwaru od ATi. Je to dost zvláštní změna, neboť tím by Valve byli i sami proti sobě, když většina majitelů prvního Half-Life prý má doma právě nějakou grafiku od nVidie.

Vznikl tedy ideální prostor pro spekulace a s pravděpodobným vysvětlením netechnického charakteru přišel server The Inquirer. Před pár dny napsal, že podle zdroje blízkého ATi se pod taktovkou Valve konala jakási tajná "dražba", v níž se mezi sebou utkali tváří v tvář ATi a nVidia. Soupeřili prý o to, který výrobce bude moci přibalovat k Half-Life 2 svůj hardware. Jinými slovy - kterému výrobci poběží Half-Life 2 lépe. Protože by jistě bylo nelogické, aby si hráč koupil k HL2 přibalenou grafickou kartu řekněme od ATi (jako Radeon 9800/9900) a potom doma zjistil, že hra běhá lépe na kartách nVidie. Pak by takový "výhodný" bundle neměl smysl a firma by na něm prodělala.

Když se dnes podíváte na velkou promo kampaň na hlavní stránce ATi, pak asi tušíte, kdo v údajné dražbě zvítězil. Zlí jazykové ale tvrdí, že tohle nebyla jediná dražba, která se v poslední době konala a že v jedné takové dřívější dražbě prý vyhrála nVidia a získala "práva" na DOOM III. Rozdíl je akorát v tom, že majitel karty od ATi si DOOM III nejspíš pohodlně zahraje, kdežto lidi s kartou od nVidie si zřejmě o plynulém Half-Life 2 v 50+ snímcích za vteřinu budou moci nechat jenom zdát. Ale to jsou všechno jen spekulace a jak to bude doopravdy uvidíme, až obě jmenované hry (nebo HL2 benchmark koncem září) skutečně vyjdou. Mimochodem - v nové anketě v levém sloupci provádíme průzkum o aktuální rozšířenosti jednotlivých grafických karet a za vaší účast předem děkujeme.

Související články: DOOM III versus Half-Life - HW téma o náročnosti obou her na počítač.

zdroj: The Inquirer a další

cappy

Novinky na CZC.CZ

 • hra F1 2019

  F1 2019 vás jakožto oficiální videohra turnaje Fia Formula ...

  1699 Kč Koupit
 • hra GRID

  GRID přinese závody na čtyřech kontinentech v ...

  2099 Kč Koupit
 • hra F1 2019

  F1 2019 vás jakožto oficiální videohra turnaje Fia Formula ...

  1999 Kč Koupit

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.