Specifikace čipu GeForce FX 5700
zdroj: Archiv

Specifikace čipu GeForce FX 5700

14. 8. 2003 14:14 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Na jihokorejských stránkách DarkCrow se objevila reportáž z MSI Technical forum.

news zdroj: Archiv Mezi největší zajímavosti, které byly na zmíněné akci představeny, patřil například pasivní chladič pro grafickou kartu GeForce FX 5600 nebo produkt nazvaný My i, který umožňuje přenos videa a zvuku během hraní po síti. Zajímalo by mě, jestli to pak trochu "nelaguje", ale to je vedlejší. Mezi tím se objevila i roadmapa několika současných a hlavně, jednoho budoucího čipu nVidie. Jeho kódové označení je NV36 a obchodní jméno GeForce FX 5700. Tento čip se má stát nástupcem GeForce FX 5600, jehož jádro je odvozeno ještě od původní GeForce FX 5800. Pokud se podíváte na následující obrázek, najdete na něm nejpodstatnější informace o novém produktu a to:

  • Takt jádra: 500 MHz
  • Takt pamětí: 500 MHz DDR (1000 MHz efektivně)
  • Velikost paměti: 128 MB VRAM
  • Výrobní technologie GPU: 0.13 (TSMC/IBM?)
  • Doba uvedení: polovina září tohoto roku
  • Cena: cca 9.000,- Kč (300 USD)
  • Výkon: 4000 - 5000 bodů v 3D Marku 2003
Obrázek zdroj: Archiv Dále stojí za povšimnutí zmínka o rychlém přechodu na sběrnici PCI Express, ačkoliv NV36 je ještě zahrnuta v "rámečku" AGP-8x. A pokud se na specifikace pozorně podíváte, pak jsou na ní některé velmi zajímavé věci. Předně je to velmi vysoký takt jádra a pamětí. Na mainstreamovou kartu až nezvykle. Žádné postupné zvýšení frekvence o 10 - 20 MHz, které by se dalo daleko spíše očekávat, se nekonalo. To znamená, že FX 5700 bude mít, alespoň co se týká frekvence, nachlup stejnou specifikaci, jakou se svého času pyšnila high-endová GeForce FX 5800 Utra (známý to vysavač s chladičem FLow FX). Právě proto jsem do závorky uvedl TSMC nebo IBM s otazníkem, protože továrny TSMC zahájením výroby Radeonu 9600 naplnily svoje kapacity na 95 procent a ještě jim musí zbýt místo pro budoucí čipy ATi, jakými bude R420 a další.

A potom je tu to skóre z 3D Marku 2003. V souvislosti s ním mne napadá otázka, zda je opravdu 3D Mark 2003 pro nVidii tak důležitý? Asi ano. Jinak by se tato informace neobjevila v materiálech druhé největší partnerské firmy, kterou MSI bezesporu je. Na druhou stranu je to sotva pár dní nazpět, co se ukázalo, že 3D Mark 03 měří poněkud podivným způsobem závislost výkonu grafické karty na procesoru (info) a že tak nereprezentuje reklamní řečičky Futuremarku o komplexním benchmarkovacím nástroji, schopném prověřit předurčenost vašeho počítačového systému pro nejpokročilejší 3D hry. Tudíž vám v podstatě neřekne, jak moc/málo je váš počítač výkonný. Ale rozepře mezi nVidií a Futuremarkem jsou zapomenuty a nVidia je dnes zpátky v Beta programu Futuremarku (tisková zpráva).

Že by to bylo jen o penězích? Nedávno se navíc Derek Perez, tiskový mluvčí nVidie, na otázku, jak že je to s tím podváděním v 3D Marku 2003, vyjádřil, že nVidia nehodlá nic měnit na své strategii "optimalizací" pro tento benchmark, jelikož moderní DirectX 9.0 čip je natolik komplexní, že se bez "optimalizací" neobejde. Dále dodal, že nVidia neoptimalizuje jenom pro benchmarky a že se do budoucna bude držet tří základních pravidel. V nich se praví, že 1) optimalizace nesmí změnit kvalitu 3D obrazu (barvy, interpolace atd.), 2) musí akcelerovat něco víc (nejen benchmark) a 3) nesmí obsahovat žádné předpočítané výpočty. Tak uvidíme.
zdroj: DarkCrow

cappy

Nejnovější články