Máte námět či připomínku? Napište nám
Špatný kvartál pro NVIDII
zdroj: Archiv
Hardware

Špatný kvartál pro NVIDII

9. 8. 2004 15:15 | autor: Redakce Games.cz |

Zisky společnosti NVIDIA se ve druhém čtvrtletí 2004 meziročně propadly o 80 procent.

Způsobila to dramaticky rostoucí konkurence ze strany Intelu a ATI. Zisk NVIDIE tak činil pouhých 5,1 milionů dolarů, zatímco ve stejném období před rokem činil 24,2 milionů dolarů. Klesl i obrat, ze 459,8 na 456,1 milionů, přestože analytici odhadovali, že v tomto období naopak poroste.
Šéf NVIDIE, Jen-Hsun Huang, k tomu řekl, že 2. kvartál byl pro firmu zklamáním a že za výsledky mohou především všeobecně neočekávané události na trhu s 3D čipy. Největším problémem je pro firmu ztráta tržního podílu, který si na úkor NVIDIE přivlastnila ATI. NVIDIA ani tentokrát nezastavila odliv části zákazníků ke konkurenci a odvětví neroste tak rychle, aby noví zákazníci tento jev vykompenzovali.

Zajímavé rovněž je, že v minulých letech byla situace zcela jiná. Například v roce 2002 činil tržní podíl NVIDIE přes 50 procent a série grafických čipů GeForce 4 válcovala konkurenci nebývalým způsobem. V průběhu tohoto roku se ještě leccos může změnit. Přeci jenom je nyní na trhu GeForce 6800, která skutečně má co nabídnout a může NVIDII velice rychle vrátit ztracené pozice. I tak je ale třeba připomenout starou známou pravdu. A totiž, že jakákoliv firma, která je v tomto oboru právě na špičce, může být přesně rok a půl před svým krachem.

zdroj: c|net

cappy

Nejnovější články