zavřít

Radeony 9600 budou zrychlovat

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

ATi se asi definitivně přestalo líbit, že její nový mainstreamový čip RV350, známý spíše jako Radeon 9600, svým výkonem neohrožuje dříve uvedený a oblíbený Radeon 9500 a 9500 PRO a tak dovolila některým firmám vyrábějícím grafické karty, aby Radeony 9600 už od výroby přetaktovávali.

Jedním z oněch výrobců je například u nás poměrně neznámá jihokorejská SUMA, která už ohlásila uvedení Radeonu 9600, který bude mít frekvenci jádra nastavenou na 375 MHz a paměti na 500 MHz. Přitom původní frekvence (ne PRO verze) činily 325 MHz pro jádro a 400 MHz pro paměti.
Sice se už dřívě zjistilo, že první Radeony 9600 jdou dobře přetaktovat, ale to nemělo se sériovým a navíc od mateřské firmy povoleným overclockingem nic společného. Pokud si to ale ATi může nyní dovolit, potom to znamená, že výtěžnost výroby nových Radeonů je velice dobrá a továrnu opouštějí velice povedené čipy, které snesou mnohem víc, než se původně předpokládalo. Jak na to však bude reagovat nVidia je, lidově řečeno, ve hvězdách. Předpokládá se, že u GeForce FX 5600 Ultra zvedla frekvenci jádra na 400 MHz jenom proto, aby se její výkony v některých případech vyrovnaly a v jiných výrazně překonaly konkurenčí Radeon tak, aby tento čip ovládl nejsilnější a nejvýnosnější main-streamový trh. Pokud by se ale Radeon 9600 přiblížil se svými frekvenci na dostřel GF FX 5600 Ultra, nVidia by už neměla příliš prostoru k tomu, aby mohla frekvenci svého čipu dále zvyšovat. Nehledě na to, že výtěžnost čipů nVidie není tak vysoká jako u ATi. A to i přesto, že si obě firmy nechávají čipy vyrábět u stejné společnosti (technologií za peníze nVidie). Samozřejmě, nebudeme si nalhávat, že TSMC je, i přes svoje velkohubá reklamní prohlášení, nějakou zázračnou společností, s 0.13 mikronovou technologií zvládnutou na jedničku. Proto nakonec budeme muset dát za pravdu odborníkům, kteří od počátku tvrdili, že design čipů nVidie je mnohem hůře navržen a že je vzhledem ke komplikovanému paměťovému řadiči daleko choulostivější na chyby při výrobě.

A ještě dvě perličky na závěr. První: V tomto roce už SUMA představila kartu osazenou Radeonem 9600 PRO, který pracoval na frekvenci 450 MHz. Druhá: SUMA vyrábí zároveň karty s čipy nVidia, ale také i s čipy ATi, ke kterým se uchýlila, aby nezkrachovala v době, kdy dramaticky poklesl zájem o GeForce 4.

zdroj: DarkCrow

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.