zavřít

Radeon 9600 XT s 256-bitovou sběrnicí?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

První Radeony 9600 představovaly pro většinu fanoušků ATI určité zklamání.

Nahrazovaly totiž oblíbený Radeon 9500 PRO, ale jeho kvalit ani zdaleka nedosahovaly. Zejména proto, že výpočetní síla nového jádra (GPU) byla zredukována na polovinu (oproti Radeonu 9800). Karta navíc přišla o polovinu šířky paměťové sběrnice, což se nepříjemně podepsalo na výkonech. Reputaci Radeonům 9600 vrátila až pozdější verze XT, která zvýšením pracovních frekvencí alespoň dohnala, co se dalo.
Vidina návratu starých dobrých časů ale znovu ožila, když společnost Sapphire uváděla na trh svojí verzi Radeonu 9600 XT. Do specifikací uvedla, že karta obsahuje 256-bitovou paměťovou sběrnici. Přitom "normální" Radeon 9600 XT obsahuje sběrnici 128-bitovou. Ani se není co divit, že tím způsobila značný rozruch. Pro vysvětlení - grafická karta s 256-bitovou paměťovou sběrnicí poskytuje teoreticky dvojnásobnou datovou propustnost. Poskytuje grafickému čipu mnohem větší přísun dat a neomezuje tolik jeho výkon. Je to něco jako kdyby byla mezi grafickým čipem a pamětí natažena čtyřproudová dálnice, namísto dvouprodové.

Ke škodě mnoha hráčů ale bublina rychle splaskla, takže prozatím se návrat starých dobrých časů nekoná. Sapphire rozeslal omluvné emaily s vysvětlením, že se jedná o pouhé nedopatření a chybu, a že jejich Radeon 9600 XT žádnou 256-bitovou sběrnici nemá. Škoda.

zdroj: PCinpact

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.