Máte námět či připomínku? Napište nám
První testy GeForce FX 5500 jsou na světě
zdroj: Archiv
Hardware

První testy GeForce FX 5500 jsou na světě

13. 2. 2004 10:10 | autor: Redakce Games.cz |

Nedávno jsme vás informovali o plánovaném uvedení grafického čipu GeForce FX 5500 od společností NVIDIA.

Nyní tuto zprávu můžeme považovat za potvrzenou, protože první vzorky karet s tímto čipem se již objevily v Asii. K dispozici je i první souhrnný test, kde se proti GeForce FX 5500 postavil Radeon 9600 SE. Výsledky zahrnují hry využívající jak API OpenGL tak D3D, viz graf níže:

zdroj: Archiv

Navzdory velmi rozdílným taktovacím frekvencím, kdy GF FX 5500 měla frekvence nastavené na 250/400 MHz (jádro/paměť) a Radeon na 325/550 MHz, jsou výsledky v některých případech značně rozdílné. Je to logické, neboť Radeon je handicapován 64-bitovou paměťovou sběrnicí, která má jediný úkol - ušetřit výrobní náklady. A kolik v tomto případě činí úspora? Pouhých 4,50 USD. Nezasvěcenému jedinci by se proto mohlo zdát, že je pošetilé riskovat výkon karty za účelem ušetření několika málo dolarů. Když si ale uvědomíme, že počet vyrobených a prodaných kusů jde i u poměrně malého výrobce do desetitisíců měsíčně, pak lze toto počínání snáze pochopit.

Z nejnovějších trendů v oblasti grafických karet lze vypozorovat jednu zajímavou změnu. NVIDII se daří nacházet slabá místa v nabídce ATI a pokud je to jen trochu možné, okamžítě na ně zaútočí. A to za jakoukoliv cenu. Dokladem toho je nedávno uvedená GeForce FX 5900XT a nově také GeForce FX 5500. Ta byla zjevně vytvořena za jediným cílem a to zlikvidovat Radeon 9600 SE - vystrnadit ho z jeho pozic na trhu.
zdroj: HardSpell

cappy

Nejnovější články