zavřít

První obrázky NVIDIA G80?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Na web se dostaly první obrázky neznámé grafické karty, o které se spekuluje, že by mohla nést grafický čip NVIDIA G80.

Mělo by jít o GeForce 8800 a k jejímu popisu se dá uvést následující. Má typický NVIDIA layout a je vpravo dole podepsána logem firmy NVIDIA, které však ještě obsahuje staré "n" v názvu, a to s původním fontem písma, které bylo změněno 15.8.2006. Karta má na délku 280 mm (tj. 28 cm), je vysoká 127 mm a široká 42 milimetrů. Je tedy delší, než GeForce 7800 GTX. Výška je standardní a stejně tak i šířka. Karta zabírá dva sloty, protože má rozměrný chladič s radiálním větrákem (namísto axiálního). O mohutnosti chladiče svědčí i to, že je zezadu přichycen 11 šrouby. Na energetickou náročnost nebo na potřebu napájet různé části karty z jiné větve upozorňují dva napájecí konektory. Hovoří se o 300 Wattech.

Dostupné informace dále říkají, že tištěný spoj pro G80 se skládá z 12-ti vrstev a že datová sběrnice je PCI Xpress x16. Ovšem, jak si jistě sami můžete všimnout, není dole opatřena korektní bezpečnostní západkou, která jí přidržuje ve slotu základní desky a brání vypadnutí. Proto se nepochybně jedná o předprodukční vzorek karty, která se neobjeví v obchodech. Nechybí propojka SLI, dva výstupy DVI a jeden Tv-Out. Pokud jste četli nedávno zveřejněné spekulace na téma technické specifikace G80, tak vás asi bude zajímat, zda je na nich něco pravdy. Obrázky některé spekulace skutečné potvrzují. Paradoxně ty nejbláznivější, jako je třeba netradiční kombinované chlazení, využívající jak vzduchu, tak i vody. Nebo třeba informace o 768 MB videopaměti, které by měla karta nést. I tato spekulace je možná správná, protože zezadu je na kartě vidět 12 přípojných bodů pro paměťové moduly, které jsou seřazeny velice blízko čipu podél jeho tří stran a ve skupinách po čtyřech (jinak jsou kompletně kryty chladičem). Pokud by šlo o 512 Mbitové paměťové čipy GDDR4, pak by to bylo 512/8 * 12 a vyfotografovaná karta by měla právě 768 MB V-RAM (navzdory informaci o 1 GB V-RAM). Suma-sumárum, není úplně jisté, jestli třeba nejde o nějaký výrobek určený čistě pro průmyslové účely. Na druhou stranu je možné namítnout, že v oblasti průmyslu se vodní chlazení moc často nepoužívá, zatímco pro potřeby přetaktování je docela běžné...

zdroj: PCO

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.