Máte námět či připomínku? Napište nám
Procesory pro Xbox 2 budou od IBM
zdroj: Archiv
Hardware

Procesory pro Xbox 2 budou od IBM

4. 11. 2003 11:11 | autor: Redakce Games.cz |

Microsoft oficiálně oznámil, že licencoval procesorovou technologii od IBM.

Znamená to jediné - v budoucí herní konzoli Xbox bude pravděpodobně 64 bitový procesor IBM. O tajné spolupráci obou firem a o tom, že IBM participuje na projektu Xbox 2 se proslýchalo už dříve. Ale skutečná úloha IBM v projektu byla až do těchto chvil nejasná. S klidným svědomím ale můžeme říct, že Xbox 2 se bude od svého předchůdce velice lišit. Grafické čipy NVIDIA nahradí GPU od ATI. Procesor Intelu nahradí procesor od IBM. Změní se základní deska, druh použitých pamětí, přibude 64 bitový operační systém atd.
Složitou a nezodpovězenou otázkou však zůstává, jaký procesor chce IBM Microsoftu nabídnout? V jeho současném portfóliu produktů sice najdeme například procesory s obchodním názvem Power. Nicméně ty v žádném případě nejsou kompatibilní s klasickou architekturou x86 a jsou určené pouze pro high-end servery. Mají i svojí okleštěnou verzi, která je používána jako srdce počítačů Apple, ale je velmi nepravděpodobné, že by je IBM použilo také pro Xbox 2 a to z mnoha důvodů. Svojí roli měla sehrát i cena, kterou dokázalo IBM Microsoftu nabídnout. Fakt, že byla lepší než ta od Intelu, jistě nemalou měrou přispělo ke konečnému rozhodnutí. Toliko oficiální názor na věc a oficiálně probírané dohady.

Zvětšit Z jednoho podstatného hlediska se mi osobně volba IBM zdá naprosto nelogická, až absurdní. Pokud totiž bude nakonec použit procesor od IBM, nebude prakticky možné realizovat zpětnou kompatibilitu. Co se tím míní? Jakákoliv hra naprogramovaná pro původní Xbox, nebude (nemusí) na Xbox 2 fungovat. Navíc do plánovaného uvedení Xbox 2 na trh nezbývá mnoho času. Odhadem tak 2 až 3 roky, možná méně. I když je to doba krátká, přesto by mohla (čistě teoreticky a spíše teoreticky) dát IBM prostor k tomu, aby vyvinulo pro Xbox 2 speciální procesor, stejně tak, jako to udělalo pro herní konzoli Nintendo GAMECUBE. To ale jenom díky tomu, že je schopné procesory se zcela vlastní architekturou nejenom navrhnout, ale také vyrobit (vlastní několik moderních továren, každou v hodnotě cca 2-3 miliardy $).

Nicméně je veřejným tajemstvím, že procesorové aktivity IBM jsou dlouhodobě ztrátové. Takže část analytiků se domnívá, že si IBM pomůže nejjednodušší možnou cestou a prostě vezme jádro G5 PowerPC z počítačů Apple. Znovu tento již jednou upravený procesor předělá, znovu mu zmenší cache, sníží spotřebu - a prodá ho Microsoftu jako zcela nový a báječný produkt.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Nejnovější články