zavřít

Procesor Transmeta Efficeon se představuje

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Transmeta oficiálně oznámila konečnou technickou specifikaci procesoru Efficeon TM8000, který je také znám pod názvem Astro.

Jedná se o nástupce čipu Crusoe, avšak oproti svému předchůdci obsahuje novou, 256 bitovou VLIW (Very Long Instruction Word) architekturu, která dovoluje procesoru vykonat až 8 instrukcí během jednoho taktu. Ve zkratce to znamená jediné - vzhledem ke kvalitám architektury může být procesor menší, měně náročnější na výrobu, levný, rychlý a také chladný.
Přitom "chladný" vůbec není míněno s nadsázkou. Podle údajů výrobce činí spotřeba nového čipu pouhých 7 Wattů (pro porovnání, Intel Prescott má 103 Wattů). Efficeon 8600 bude mít 128 KB L1 cache pro instrukce a 1 MB L2 cache, které mu budou zajišťovat dostatečný výkon. Pro méně náročné zákazníky potom bude připravena levnější verze s 512 KB L2 cache. Podobně jako AMD Athlon 64 a některé serverové procesory, i Efficeon má integrovaný paměťový řadič podporující paměťové standardy PC2100, PC2700 a PC3200. Jednou ze zajímavostí nové architektury je například integrované rozhraní AGP 4x.

Efficeon bude pro Transmetu vyrábět továrna TSMC na Taiwanu 0.13 mikronovou technologií, na frekvencích 1.0 GHz, 1.10 GHz, 1.20 GHz a 1.30 GHz. Na druhou polovinu roku 2004 by se výroba měla přesunout do továren Fujitsu Akiruno nedaleko Tokya, kde by měla být nastartována výroba původně plánovanou 0.09 mikronovou technologií. Frekvence procesoru by se tak měla zvýšit až na 2.0 GHz.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.