zavřít

Procesor Intel Tejas nebude

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Intel výrazně přehodnotil svoje plány a jeho technologie se bude ubírat jiným směrem.

Procesor Tejas se pravděpodobně nikdy nedočká existence. Původní mělo jít o nástupce Pentia 4 SSE3 Prescott. S novou architekturou NetBurst, to znamená s extrémně dlouhou pipeline, větší L1 i L2 cache (patrně 1 až 2 MB L2 u 0.065 mikronové verze), vylepšeným hyperthreadingem a novou predikční jednotkou. Součástí čipu měly být i nové technologie snižující spotřebu a emitaci ztrátového tepla, a to tak, aby CPU nepotřebovalo hlučný větrák přesto, že startovní frekvence měla být 4.2 GHz s QPB (FSB) 1200 MHz. Procesor měl být uveden na trh v druhém čtvrtletí 2005. Jenomže Intel se rozhodl soustředit pozornost jiným směrem. Jeho cíle se pravděpodobně ukázaly jako nedosažitelné.
Jak jsme psali již dříve - pokračovatel dnešních Pentií musel ustoupit procesorům s více jádry, pro které Intel naopak uvolnil další prostředky. To ostatně udělalo i AMD. Budoucí technologie Intelu budou nejspíše založena na Pentiu M "Dothan" (0.09 mikronu, 2 MB L2 cache) pro notebooky, který Intel uvede na trh 10. května. Dothan je součástí platformy Centrino a je v podstatě značně přepracovaným Pentiem III. Má mnohem menší spotřebu než 0.09 mikronový Prescott, mnohem nižší frekvence, ale vykazuje solidní výkon, protože dokáže díky kratší pipeline zpracovat více instrukcí za takt. Měl být uveden už v prvním čtvrtletí, ale design architektury si vyžádal opravu, protože u ní nastávaly potíže při výrobě.

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.