zavřít

Přijde slavný návrat chladičů typu Orb?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Chladiče procesorů by měly být dostatečně výkonné, pokud možno předimenzované a přitom by měly být tiché.

To jsou zhruba tři základní požadavky na ně kladené. A potom jsou tu ještě další dva. Chladiče by měly být spolehlivé, tedy maximálně jednoduché s minimem pohyblivých částí a tudíž i dlouhou životností a hlavně, měly by být levné. Bohužel, z okruhu levných chladičů můžeme předem vyloučit chladiče vodní nebo takové, u kterých tvoří teplovodivé médium kapalina. Mají mnoho částí a jejich cena proto někdy přesahuje až 6 násobek ceny běžných typů spolehájících se na žebrovaný pasiv a více či méně hlučnou vrtuli. Proto jsou pro většinu normálních uživatelů nedostupné nebo lépe řečeno neatraktivní.
S moderními procesory a s jejich ohromným ztrátovým teplem, které je nutné efektivně odvádět do okolního prostředí, vyvstal i problém, jak procesory efektivně uchladit a přitom neutratit za chladič tolik, co za dobrou grafickou kartu. Jednoduché řešení v podobě 7200 otáčkových větráků sice ušetřilo peněženkám, na čas problém oddálilo, ale neušetřilo ušní bubínky a nervovou soustavu, takže bylo po čase opět zavrženo. Co s tím.

Podle některých odborníků řešení tohoto problému spočívá v nově/netradičně řešeném pasivu. Jenomže málokdo si pod tím dokáže představit něco konkrétního. A ohlédneme-li se zpět, mnoho novinek se zrovna v této oblasti neobjevilo. Vlastně se neobjevila žádná a tak v tisíckrát zopakovaných variacích na jedno téma tvořily nejviditelnější výjimku chladiče typu Orb. Jejich novátorství spočívalo v tom, že měly žebra umístěné okolo otáčivé vrtule, místo toho, aby je měly pod vrtulí. Někdy se jim také říkalo "turbíny", ale je třeba si uvědomit, že to bylo v dobách, kdy byl populární procesor AMD Duron 600 MHz. Jak se však později ukázalo, tyto chladiče poskytovaly jenom malý nebo neposkytovaly vůbec žádný chladící výkon navíc. Tedy v porovnání s konkurencí s plochými žebry, samozřejmě. Proto mě docela překvapilo, že se několik firem rozhodlo oprášit tuto koncepci, koncepci "turbín" a znovu přinést na trh inovované produkty postavené na tomto konstrukčním principu. Na méně známých stránkách Ohls-Place je recenze chladiče typu Orb pro Pentium 4 od JMC, který od recenzenta obdržel výborné bodové hodnocení 9,5 z 10. Takže se pomalu ani nechce věřit, že by byl tak dobrý. Nicméně i prestižní korejský výrobce Zalman se u své nové série Orbů pyšní oceněním Best of COMDEX Finalist, které obdržel od redakce PC Magazine na konci minulého roku. V podobném duchu se nese i recenze na Hexus.net, kde celoměděná verze tohoto chladiče s vrtulí točící se pouze 2450 ot/min rovněž obdržela vysoké hodnocení 9 z 10. Nevím, ale je docela možné, že na těch Orbech přece jenom něco je...

zdroj: Ohls-Place

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.