Máte námět či připomínku? Napište nám
Potvrzeno: Intel adoptoval technologii AMD64
zdroj: Archiv
Hardware

Potvrzeno: Intel adoptoval technologii AMD64

21. 2. 2004 12:12 | autor: Redakce Games.cz |

Neuvěřitelné věci se stále dějí.

To není nic nového. Nové ani není to, že Intel počítá do dvou měsíců s uvedením svého x86 procesoru, který bude schopen zpracovávat 64-bitové instrukce. Ovšem méně už je známé to, že 64-bitová technologie Intelu označovaná jako "64bit Extension Technology", "Clackamas Technology" (CT) nebo také "IA-32e" je velmi podobná té, která je použita v procesorech Athlon 64. Dokonce se dá říci, že je absolutně shodná, liší se pouze názvem. Jinými slovy, Intel si od AMD "vypůjčil" jejich 64-bitovou technologii a implementoval jí do svých současných procesorů. Prozatím však není zapnuta, neboť s jejím využitím se počítá nejprve v serverových procesorech (Xeon).

Zvětšit zdroj: Archiv

Po právní stránce a podle analytiků je patrně všechno v naprostém pořádku. Za všechno může 9 let stará a zjevně (ne)zapomenutá dohoda uzavřená mezi Intelem a AMD o vzájemné výměně patentů. Tím se potvrdily dřívější spekulace, o nichž jsme se zmínili například v posledním HW týdeníku. S technologií Yamhill však údajně nemá nic společného. Zajímavé také je, že Clackamas i Yamhill jsou místa v Oregonu (USA), kde vznikl i procesor Intel Pentium 4 SSE3 Prescott.

Dnes tedy můžeme s klidem říci, že Microsoft nebude muset dělat zvláštní operační systém pro každou architekturu, protože jak procesory Intel, tak AMD budou schopné pracovat se stejným kódem. Intel se nemusí bát Opteronů, protože do serverů dokáže nabídnout to samé co AMD. Zákazníci budou rádi, že je vše vzájemně kompatibilní, od programů až po hry a luštitelé záhad si mezitím mohou vyzkoušet minikvíz a pokusit se najít jeden rozdíl zvlášť v 64-bitové architektuře Intelu a AMD. Výherce se pak bude moci zcela zdarma podrbat za uchem ;) No řekněte sami - může být někdo nespokojen?
zdroj: PC-Watch

cappy

Nejnovější články