zavřít

Po Socketu AM2 přijde Socket AM3

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

AMD zveřejnilo detaily o patici nové generace, o Socketu AM3.

zdroj: Archiv

Přichází s tím v době, kdy se AM2 ještě ani pořádně neohřálo na trhu. No možná novopečení majitelé základních desek s paticí AM2 uvítají informaci, že Sockety AM2 a AM3 budou vzájemně kompatibilní. Přesněji řečeno, že procesory určené pro AM2 nebo AM3 bude možné dát do základních desek s AM2. Nicméně do základních desek s AM3 zase nepůjdou procesory původně určené pro patici AM2 - a tudíž bude nutný upgrade. Socket AM3 je určen pro procesory s architekturou AMD K8L (to mohou být až čtyř-jádrová cpu) a ne pro nové AM2 Athlony 64 vyrobené 0,065 mikronovou technologií, které jsou naplánovány na prosinec 2006.
Důvodem k tomu, proč zavádět další patici, jsou především paměti typu DDR3. AMD dále ve svých materiálech uvádí, že AM3 bude podporovat jak paměti typu DDR3 tak DDR2 - ale ne na té samé základní desce. Z toho se dá odvodit, že procesory K8L (nebo nějaké další pro AM3) budou obsahovat paměťový řadič jak pro DDR2, tak pro DDR3, neboť DDR2 a DDR3 mají 240 pinů. Jediný problém je v tom, že bohužel nejsou pinově kompatibilní (mají jiné rozmístění vodičů). Takže provozovat AM3 procesor na AM2 základní desce půjde, ale ponese to s sebou i další rizika. Hlavně v možném snížení výkonu. AM3 má podporu pro HyperTransport 3.0, s přenosovou rychlostí až 5,2 GigaTransferů/s, ale AM2 motherboardy dovolí maximálně 2,0 nebo 2,8 GT/s. AMD ještě neoznámilo, kdy bude nový Socket uveden, ale nejspíše to bude ve stejnou dobu s K8L.

zdroj: DailyTech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.