zavřít

Pentium M míří na desktopy

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Chcete znát jméno procesoru se značkou Intel, který se běžně prodává a který s pracovní frekvencí pouhých 2,13 GHz strčí hravě do kapsy Pentium 4 3,2 GHz i Athlon 64 3000+? Chcete znát jméno procesoru, který je takto výkonný a přitom emituje ztrátové teplo pouhých 22 Wattů? Ne to není vtip, ani apríl.

Řeč je o Pentiu M 765 2,13 GHz, které možná máte právě ve svém Notebooku a které díky iniciativě dvou výrobců míří na desktop.
Ovšem přestěhovat notebookový procesor do stolního počítače není vůbec jednoduché. Za prvé, mobilní procesor musí používat mobilní čipset a k dispozici je jenom i855 GME (i915M se objevil zatím jenom v noteboocích). A za druhé, je o 10 USD dražší, než jeho desktopový ekvivalent. Cena samotného procesoru také není dvakrát přívětivá. Zmíněný Intel Pentium M 765 2,13 GHz stojí 645 USD, tedy přibližně stejně, jako Athlon 64 4000+ s taktem 2,4 GHz a o něco málo méně taktovaný Intel Pentium M 755 2,0 GHz je za 435 USD. Přičemž za tuto cenu by musel svým výkonem konkurovat 3,6 GHz Pentiu 4 560 Prescott a takového výkonu zase nedosahuje.

Technická data "M-ka" s jádrem Dothan jsou jinak celkem obstojná. Procesor má krátkou pipeline, o jeden stupeň delší, než Pentium III, přitom zvládne o 20 procent více instrukcí za takt, takže je velice efektivní. Navíc má extra rychlou L2 cache, rychlejší něž Athlon 64, než Pentium 4 Prescott, i Pentium 4 NorthWood. To znamená, že poskytne větší výkon při nižších taktovacích frekvencích a urychlí běh těch aplikací, které jsou závislé na rychlosti L2 cache. Bohužel, samotné jádro není všechno. Podstatnou roli ve výkonu hraje čipset - a to je velký problém. Intel 855 GME poskytuje na dnešní poměry jen mizernou datovou propustnost. Takže naopak všechny aplikace závislé na datové propustnosti paměti, jako jsou hry, editace videa, a tak dále, budou na Pentiu M pomalejší. A to je docela zrada.

Přes veškerou ekonomickou a jinou nevýhodnost se na trhu začaly objevovat základní desky určené do obyčejných ATX skříní, které si s Pentiem M dokonale rozumí. Pokud by vás to blíže zajímalo, v recenzi na serveru AnandTech si alespoň přibližně můžete srovnat výkon ryze mobilního procesoru, jehož úkolem je hlavně netopit a šetřit energii, s existující plejádou procesorů, které jsou stavěné hlavně a především na výkon.

zdroj: AnandTech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.