Pentium 4 3Ghz a čipset i875 od Intelu
zdroj: tisková zpráva

Pentium 4 3Ghz a čipset i875 od Intelu

14. 4. 2003 21:21 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Intel dnes oficiálně uvedl na trh čipset i875, vyvíjený pod kódovým označením Canterwood.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Asi tou nejzajímavější věcí, kterou tento čipset přináší, je oficiální podpora 800 MHz sběrnice (FSB) pro procesory Pentium 4. Ve skutečnosti to samozřejmě není 800 MHz, ale 800 MHz efektivně, tedy 200 MHz x 4, protože Pentia 4 využívají Quad Pumped Bus. Spolu s tímto čipsetem bylo také uvedeno nové Pentium 4 na frekvenci 3 GHz se stejnou 800 MHz FSB za zaváděcí cenu 417 amerických dolarů. Ale pojďme zpět k čipsetu i875 a k jeho technickým specifikacím, které nejsou vůbec špatné:

  • Dual-channel DDR400/DDR333/DDR266 SDRAM - při Dual Channel DDR400 propustnost až 6.4 GB/s. Bezva pro náročné hry ;)

  • PAT (Performance Acceleration Technology) - optimalizace přístupu do paměti, snížení latencí při čtení dat procesorem z paměti

  • Serial ATA/150 protokol a podpora RAID 0 a 1 - podpora nového rychlého rozhraní pro pevné disky a RAID polí

  • CSA (Communication Streaming Architecture) pro Gigabitový Ethernet - nová sběrnice s propustností 256 MB/s vyčleněná například pro vysokorychlostní síťové konexe. Nezatěžuje procesor a dovoluje síťovému řadiči přímé napojení na paměť.

  • Intel Extreme Graphics 2 - inovované integrované grafické jádro. Tedy alespoň v tom smyslu, že bude díky vyšším frekvencím rychlejší. Jinak je to to staré známe z čispetu i845GE.

  • AGP 8x - rozhraní určené pro grafické karty s maximální propustností 2.1 GB/s. Teoreticky "bezva pro hry", ale na současných 3D akcelerátorech se příliš neprojevuje :(
Canterwood je jednoznačně určen pro náročné uživatele. Propustnost paměti a celkové výkony tomu jasně odpovídají. Prostě slovy klasika "pokrok se nedá zastavit" a Intel má v rukách další mocnou zbraň v boji proti AMD. I když je třeba konstatovat, že AMD v kombinaci s čipsetem nForce2 od nVidie mu je více než důstojným soupeřem.

Dostupné recenze a testy obsahující hromadu benchmarků nebo různých srovnání naleznete například na Tech-Report, Hothardware, Legionhardware, Hardavenue, Sudhian, MB Review, Bit-Tech, Hexus, X-Bitlabs, Tom's Hardware, PC World a TheInquirer

Update: Internetem kolují informace o stažení nových 3 GHz procesorů Pentium 4 s 800 MHz FSB a o zastavení jejich výroby. Na vině má být blíže nespecifikovaná technická chyba, kterou čip obsahuje. Nicméně recenzenti, kteří testovali nový čipset i875 v kombinaci s tímto procesorem, nezpozorovali žádné anomálie, ani chyby, které by procesor způsoboval. Proto si pravděpodobně budeme muset počkat až na oficiální informace a vyjádření Intelu.
zdroj: Intel

cappy

Nejnovější články