Pentium 4 2,8 GHz versus Athlon XP 2600+
zdroj: tisková zpráva

Pentium 4 2,8 GHz versus Athlon XP 2600+

2. 9. 2002 21:42 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Jak jistě víte, v poslední době se strhla mezi AMD a Intelem menší válka o to, který výrobce má nejvýkonnější procesor pro PC třídy x86.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Nejdříve to bylo AMD, které uvedlo revizi svého Thoroughbredu, jež konečně byla schopna dosáhnout frekvencí nad 2 GHz. Procesory jsou samozřejmě i nadále vyráběny 0,13 mikronovou technologií. Konkrétně byly uvedeny modely 2400+ a 2600+ (266 MHz FSB). Odpovědí Intelu bylo minulý týden Pentium 4 pracující na frekvenci 2,8 GHz (533 MHz FSB). Ale jak vlastně vypadá situace nyní? Kdo se ujal vlády?

Na tyto otázky může dát odpověď test na serveru Digit-life. V něm se samozřejmě projevila silnější FPU jednotka Athlonu, ale také lepší práce při využití SSE2 a vyšší propustnost pamětí u Pentia 4. Celkově se dá test shrnout tak, že Athlon XP ztrácí oproti Pentiu s vysokou frekvencí systémové sběrnice a s vyšším množstvím vyrovnávací paměti. Tyto slabiny však hodlá AMD postupně odstranit jednak uvedením Athlonů XP s 333 MHz FSB a dále také uvedením jádra "Barton", které přinese 512kB L2 cache. Jiný test je k dispozici také na Živě: komprese a kompilace, hry a OpenGL aplikace, syntetické a matematické operace, přetaktování a samozřejmě také zhodnocení.

celeb

Nejnovější články