zavřít

Padělané procesory AMD už i v Evropě

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Policie na Taiwanu zajistila 60 tisíc padělaných procesorů.

Šlo o modely architektury AMD K7 (Athlon XP) a AMD K8 (Athlon 64). Ptáte se, jak je možné padělat procesory? Postup byl následující. Všechny vyrobené procesory se za normálních okolností dodatečně testují na funkce, emitované ztrátové teplo a také se balí. Teprve potom jsou dány do distribuce. Obvykle tuto poslední kontrolu kvality provádí specializovaná firma, nezávislá na výrobci. Pokud u některého z kusů cpu zjistí problém, označí ho a jako zmetkový vyřadí z produkované série, aby se nedostal k zákazníkům. A právě v jedné z takových firem, kterou si na kontrolu kvality najala AMD, organizovaný gang vadné procesory kradl a následně prodával padělatelům - místo toho, aby je likvidoval.
Padělatelé se pak postarali o to, aby všechny zmetky byly řádně označeny a byly nerozeznatelné od plně funkčních procesorů z běžných sérií. Vyšetřovatelé odhadují, že se tímto způsobem podařilo podvodníkům prodat více než milión re-markovaných cpu, zejména velkoodběratelům a distributorům do Číny a Německa. Update 5.1. - omlouváme se za nepřesnost, výchozím bodem pro šíření procesorů AMD v Evropě ve skutečnosti není včera uvedené Německo, nýbrž Holandsko. Tiskový mluvčí AMD Tomáš Bučina napsal do našeho diskusního fóra oficiální stanovisko k padělaným procesorům:

    AMD obecně nemá důvod věřit, že jakékoliv z těchto procesorů byly prodány na německém či evropském trhu. Pro 100% jistotu, že si nekoupíte žádný falešný procesor AMD doporučujeme dvě základní věci - kupovat procesor v balení PIB ("boxované procesor"), na kterých jsou všechny ochranné prvky (zejména hologram v levém spodním rohu - viz http://www.amd.com/PIBsecurity) a zadruhé nakupovat procesor buď přímo od distributorů pro ČR, což je LEVI International (www.levi.cz) a FOX Computers (www.foxpc.cz), nebo od resellerů, kteří nakupují procesory výhradně od těchto dvou distributorů. AMD pochopitelně bere velmi vážně všechny zprávy o falšování svých procesorů.
Padělání "všeho" je v některých asijských zemích naprosto běžnou záležitostí. Kabelky, boty, součástky automobilů, cokoliv, na co si jen vzpomenete. Tamním úřadům nelze upřít snahu o dodržování mezinárodních zákonů (tedy alespoň některým). Výsledky ale spíše připomínají marný boj s větrnými mlýny. Nezřídka na nekalou činnost a padělání musí upozornit sám poškozený subjekt, v tomto případě AMD. Ztrátám už ale obvykle nejde zabránit a nechtěná medializace také něco stojí. První střízlivé odhady říkají, že jenom na tržbách v regionu přišla AMD o 10 milionů dolarů. Dalšími poškozenými jsou pochopitelně distributoři a hlavně koncoví zákazníci. Část z nich asi jen tak nenabude jistoty, že právě ten jejich kus je ok. Padělané procesory se mohou projevovat nezvyklými pracovními teplotami, změnami v odběrových charakteristikách nebo mohou vykazovat chyby při testech stability.
zdroj: VR-Zone

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.