zavřít

Optimální sestava v AMD stylu

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Online kalkulačka odhaluje zoufalou neefektivnost některých kombinací procesoru a grafické karty.

Optimální počítačová sestava je taková, jejíž konfigurace podává nejlepší výkon vzhledem k investovaným prostředkům. Tj. poskytuje za co nejméně peněz co nejvíce muziky. Ještě jinak řečeno: vaše PC může stát slušné peníze a nemusí být vzhledem ke zvolené konfiguraci nehrychlejší. Sajta Digit-Life namísto srovnávání různých produktů v tradičním grafu vytvořila užitečnou online kalkulačku, v níž si k procesoru za 80 dolarů (AMD Athlon 64 X2 4800+, 2,5 GHz, 2x512 KB L2 Cache) a za 139 dolarů (AMD Athlon 64 X2 6000+ 3,0 GHz, 2x1MB L2 Cache) můžete přiřadit některou z jedenácti grafických karet od ATI a pak dole v tabulce sledovat výsledky, resp. o kolik procent se oproti jiné konfiguraci zvedne výkon ve hrách. Z neefektivnosti některých kombinací procesoru a grafické karty jistě budete v šoku.

Balík testovacích aplikací zahrnoval poměrně pestrou škálu her, postavenou na moderních i starších enginech. Jmenovitě šlo o hry Call of Juarez, Company of Heroes, STALKER, Crysis, World in Conflict, Knights of the Sea, Unreal Tournament (je proveden jak test procesoru, tak test grafické karty) a rovněž 3D Mark 06 a 3D Mark Vantage, které zastupovaly skupinu syntetických testů.

Jednoduchým způsobem se tam dozvíte, že třeba ATI Radeon HD 3650 512 MB GDDR3 můžete kombinovat s libovolným procesorem, a průřez výsledků bude prakticky stejný. Z té karty ani za použití silnějšího procesoru vyšší výkon nedostanete. Rozdíl je maximálně 5 procent u některých her (hry), a ve výsledku sotva +1 procento výkonu navíc.

Vůbec nejhorší spojení pak v případě AMD platformy představuje slabý procesor a rychlá grafická karta. Třeba sestava s Radeonem HD4850 512 MB GDDR3 na palubě, s procesorem AMD Athlon 64 X2 6000+, je výrazně rychlejší než sestava s Radeonem HD4870 512 MB GDDR5 a s o dost pomalejším AMD Athlon 64 X2 4800+. Přičemž ve hře World in Conflict je rozdíl až +33 procent ve prospěch první varianty, nemluvě o tom, že ta je také o 51 dolarů levnější (čili vyšší výkon a přitom nižší cena). Celkový průměrný rozdíl je pak +14 procent. Zmiňovaná online kalkulačka se nachází na stránkách Digit-Life.

zdroj: Digit-Life

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.