Objektivní srovnání procesorů AMD a Intel?
zdroj: tisková zpráva

Objektivní srovnání procesorů AMD a Intel?

16. 2. 2003 13:13 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Srovnávacích testů procesorů Intel a AMD je na internetu opravdu požehnaně.

Tento se však v jedné věci podstatně liší. Jsou v něm porovnávány procesory na stejných frekvencích a to včetně stejných násobičů - avšak bez ohledu na Performance Rating (PR), který ke svým procesorům přidává AMD. Proti sobě se tak utkaly původní AMD Athlon XP 2600+ s jádrem Thoroughbred, ale nyní se zvýšeným interním taktem až na 2.4 GHz (18 x 133) a Intel Pentium 4 s jádrem Northwood, rovněž taktovaným na 2.4 GHz (18 x 133). Podstatný rozdíl byl pouze ve velikostech L2 Cache (Athlon XP=256 KB, Intel Pentium 4=512 KB). AMD startovalo se základní deskou Abit KD7 (která je vybavená čipsetem VIA KT400), zatímco procesor Intelu běžel na Abitu IT7-Max2 (s čipsetem Intel i845PE). Grafická karta i velikost DDR paměti byly shodné.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva A jaký byl výsledek? V aritmetickém benchmarku, který obsahuje SiSoftware Sandra, bylo lepší AMD (poměrně o dost) a stejně tak i v testu multimediálních instrukcí SSE. To v práci s pamětí byla lepší kombinace Intel procesor+Intel čipset a to i přesto, že čipset KT400 svoje výkony díky lepším ovladačům částečně zvýšil. U testu PiFast, který počítá číslo Pi na 10 miliónů desetinných čisel, se projevila hrubá výpočetního síla Athlonu XP a tak Intel dostal opět na frak. V prvním real-world benchmarku, jakým je beze sporu vynikající Quake III Arena, se ale Intel opět vyhoupnul svým výkonem nad AMD (i když pouze o pověstný chlup), aby se následně v 3DMarku 2001SE karta opět obrátila, díky čemuž vyšlo z testu vítězně AMD.

Když všechny testy shrnu, tak ve všech syntetických testech, kromě testu propustnosti paměti, bylo lepší AMD. Někdy více, někdy méně. Ale v jediném reálném programu, který byl v testu použit, si vavříny odnesl procesor Intel Pentium 4. Takže kdo vlastně vyhrál? Pro AMD hovoří slušné výkony i s poloviční L2 Cache. Pro Pentium 4 zase fakt, že AMD bylo výrazně "přetaktované" a tím pádem trochu mimo Performance Rating, který by snad AMD vůbec nemusela používat. Snad i proto není vůbec jednoduché rozhodnout, kdo vlastně vyhrál a který výrobce produkuje lepší procesory.

zdroj: Ocaddiction

cappy

Nejnovější články