nVidia zase podvádí s ovladači, Catalyst 3.4
zdroj: tisková zpráva

nVidia zase podvádí s ovladači, Catalyst 3.4

15. 5. 2003 23:23 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Součástí benchmarků a různých testů horké novinky pocházející z vývojových laboratoří nVidie a nazvané GeForce FX 5900 Ultra byl i test 3DMark 2003.

V něm GeForce FX 5900 Ultra překonala doposud nejvýkonnější řešení od ATi, grafickou kartu Radeon 9800PRO. Nyní se však na internetových stránkách Extremetech objevil článek, který rozebírá výkony nové GeForce FX 5900 Ultra v syntetickém benchmarku 3DMark 2003 z trochu jiného úhlu pohledu a jeho závěr je jasný. nVidia prý zmanipulovala výsledky a dosažené skóre neodpovídá skutečnému výkonu karty. Na vině mají být ovladače verze 44.03 a fakt, že při běhu benchmarku byly některé objekty mimo pohled kamery nahrazeny statickými a tudíž méně zatěžovaly kartu. Extremetech to cynicky komentoval v tom smyslu, že je to od nVidie sice hezká optimalizace, nicméně 3DMark 2003 je primárně určen k tomu, aby ukázal jak dobře je schopen konkrétní hardware akcelerovat moderní 3D hry a ne jak je schopen akcelerovat statické 3D filmy.

nVidia to odmítla a celý problém označila za softwarovou chybu (bug) s tím, že její vývojový tým už pracuje na jejím odstranění. Zároveň se hájila a upozornila na fakt, že není členem beta programu Futuremarku a tudíž neměla přístup k poslední verzi 3DMarku 2003, který byl v testech použit. Takže se naskýtá úplně klasická otázka: Je to nešťastná chyba nebo úmysl? A má smysl v dnešní době vůbec benchmarkovat syntetickými benchmarky??

Mimochodem, konkurenční ATI před okamžikem vydala novou verzi svých referenčních ovladačů Catalyst 3.4 pro Radeony, které si můžete stáhnout odsud (6 MB).

cappy

Nejnovější články