nVidia vymýšlí nový byznys
zdroj: Archiv
Hardware

nVidia vymýšlí nový byznys

28. 7. 2003 10:10 | autor: Redakce Games.cz |

Snahou každé významější společnosti je rozšířit portfólio svých výrobků a nemuset se spoléhat jenom na jeden produkt.

Pokud to neudělá, riskuje, že nepřežije první odbytovou krizi. Pokud to udělá nerozvážně, riskuje, že na nových aktivitách proinvestuje mnoho penět a že jí takové aktivity potopí. A co dělá nVidia? Už se nechce spolehát jenom na prodej čipových sad pro procesory AMD, neboť ty jsou svým objemem přeci jenom omezené a tak plánuje čipset pro procesor Transmeta TM8000.
Kdo je trochu v obraze, tak se asi v tuto chvíli chytá za hlavu nebo si významně ťuká na čelo. A já se ani nedivím. Vývoj čipové sady sice není tak nákladný, jako vývoj grafického čipu, ale i tak se počítá na pár stovek milionů dolarů. Prodejnost takové čipové sady pak závisí na mnoha věcech a nejvíce na prodejnosti procesoru. A bohužel, Transmeta je známá akorát tím, že s oblibou vyrábí "papírové" procesory. To jest procesory, jejichž specifikace vypadá dobře jenom na papíře. Ve skutečnosti to pak vypadá trochu jinak. Její poslední čip, Transmeta TM5800, byl uveden na trh už v roce 2001 a to s půlročním zpožděním. Měl pracovat na frekvenci 1000 MHz, ale nakonec pracoval pouze na frekvenci 800 MHz.

O jeho nástupci momentálně není známo skoro vůbec nic. Transmeta mlčí (asi ví proč) a tak se je známo akorát tolik, že TM8000 má být uveden ve třetím čtvrtletí 2003 a má být vyroben pokročilou 0.10 mikronovou technologií. Dále má obsahovat integrovaný řadič paměti a také integrovaný řadič PCI (stejně tak jako jeho předchůdci), má mít o 47 procent sníženou spotřebu a 2 až 3 krát vyšší výkon, než jeho předchůdci. Nicméně, to je skutečně jenom papírový údaj. Vzhledem k faktu, že 0,10 mikronovou (nebo lepší) tecnologii v současné době mnoho továren neovládá, vypadá to s návratností investic nVidie velmi bledě.

zdroj: GZeasy

cappy

Nejnovější články