nVidia v bludném kruhu
zdroj: Archiv
Hardware

nVidia v bludném kruhu

29. 4. 2003 10:10 | autor: Redakce Games.cz |

Dlouholetý šéf, spoluzakladatel a současný CEO nVidie, Jen-Hsun Huang, na konferenci konané v Cannes před partnery nVidiepřipustil, že čip NV30 (GeForce FX 5800Ultra) nenaplnil očekávání.

To samé potvrdili i zástupci firem, kteří od nVidie kupují čipy (Asus, MSI, Gainward, Innovision, Chaintech a další) a podle nichž bylo posledních 5 měsíců velice špatných, což se následně projevilo v podobě nižších zisků a také ztrátou podílu na trhu. nVidia však dostane ještě jednu (poslední?) šanci a tou bude čip NV35. Pokud ani NV35 neuspěje, dá se očekávat hromadný přesun výrobců grafických karet do tábora ATi a nejistý osud nVidie.

Další projekty, jako grafický čip pro herní konzoli MicrosoftX-Box, nebo čipová sada nForce2 pro základní desky pro procesory AMD, nebudou schopny firmu s astronomickými náklady na vývoj uživit. Prodejnost nForce2 je totiž přímo úměrná oblíbenosti procesorů AMD a prodejnosti základních desek pro tuto platformu. Ta, jak víme, značně kolísá. A na AMD bude do budoucna stále více tlačit Intel a tak zlepšení v této oblasti nenastane okamžitě. To samé platí i v případě Microsoftu, největšího zákazníka nVidie, kterému se podařilo v průběhu arbitrážního řízení snížit cenu X-GPU pro X-Box na minimum a připravit nVidii o slušné příjmy. Ve hře o dodávky čipů do připravované konzole X-Box2 je také ATi a další, veřejně méně diskutované firmy.

To je zhruba první problém, který v současnosti nVidii trápí. Bohužel ale není jediný. Hned o druhý se postarala Securities and Exchange Commission (SEC), tedy komise pro burzu a cenné papíry, která se zajímala o nesrovnalosti v účetnictví nVidie a dále o její pochybné účetní praktiky. Na základě svých zjištění a v důsledku vyšetřování navrhla a doporučila provést okamžitá opatření proti nVidii. Té se však podařilo s regulátorem trhu uzavřít dohodu, odvrátit žalobu a také související finanční postih. Musela však souhlasit se zastavením a zdržením se jakéhokoliv dalšího postupu v porušování federálních zákonů týkajících se cenných papírů a přistoupit na přísně stanovené podmínky. To ovšem také znamená, že při případném dalším porušení pravidel bude postihnuta daleko tvrdším způsobem - například tučnou pokutou, nebo ještě hůře.

Třetím problémem jsou uveřejněné frekvence NV35, která se má podle Inquireru prodávat pod obchodní značkou GeForce FX 6800 a 6800Ultra a jejíž frekvence mají být nižší než u GeForce FX 5800Ultra (500/500 MHz). Konkrétně má jít o 425/425 MHz a 450/450 MHz (jádro/paměť) v případě verze Ultra. Na druhou stranu, pravděpodobně nebude použito chlazení typu Flow FX a také nebudou použity přehřívající se a na trhu těžko dostupné paměti typu DDR-II. Tím pádem je zaručena 256 bitová paměťová sběrnice, 0,13 mikronová technologie od TSMC a (minimálně) papírový náskok před 0,15 mikronovou technologií vyráběným Radeonem 9800PRO (frekvence 380/340 MHz). Ostatně, veletrh E3, kde má být NV35 oficiálně představena, se nezadržitelně blíží. Tak uvidíme ;)

cappy

Nejnovější články