Máte námět či připomínku? Napište nám
NVIDIA postupně ztrácí půdu pod nohama
zdroj: Archiv
Hardware

NVIDIA postupně ztrácí půdu pod nohama

30. 10. 2003 12:12 | autor: Redakce Games.cz |

Hlavní HW událostí těchto dnů je bezesporu zveřejnění výsledků prodejnosti grafických čipů agenturou Mercury Research.

Čísla se týkají třetího čtvtletí 2003 a v oblasti DX9.0 čipů, které nás obzvláště zajímají, jsou výsledky následující:

NVIDIA si drží výborné pozice v oblasti nejlevnějších modelů. Protože ATI nenabízí žádný levný DX9 čip a Radeon 9200 splňuje jenom specifikace DX8.1. GeForce FX 5200 tak vlastně nemá ve své kategorii konkurenci. Tomu odpovídají i prodejní výsledky. NVIDIA si polepšila o 2 procenta oproti předešlému kvartálu a se 72 procenty má majoritní podíl na trhu. ATI je na tom podstatně hůře a zaujímá jenom 27 procent.

Mezi výkonnějšími a nejvýkonnějšími čipy se ale situace oproti dřívějším dobám podstatně změnila. Vyjádřeno terminologií vypůjčenou z Formule 1: zatímco svěřenci ATI poctivě krouží po trati jedno kolečko za druhým, naděje NVIDIE se v boxech marně pokoušejí přijít na to, proč mají jejich vozy maloobjemový motor ze sekačky a jedinou rychlost - zpátečku. Nenávratně jsou pryč doby, kdy GeForce 4 Ti 4200 neochvějně dominovala žebříčkům prodejnosti a GeForce Ti 4600 žebříčkům výkonnosti. Ve třetím čtvrtletí 2003 do hry konečně zasáhla GeForce FX 5900 a i když se zejména díky ní prodeje téměř ztrojnásobily, stejně to nestačilo. NVIDIA tak pro sebe urvala 32 procent trhu s high-end kartami, ale Radeony ze série 9800 si podržely 68 procent a potvrdily, že úspěch architektury R3xx není vůbec náhodný.

Tato čísla mají pochopitelně vliv i na celkový podíl na trhu, který zahrnujë všechny čipy vyráběné pro nejrůznější účely, včetně čipových sad a grafických čipů pro notebooky. V tomto ohledu dosáhla ATI 40ti procentní podíl na trhu. Polepšila si o celá 3 procenta a zaznamenala tak úspěch, který nemá v celé historii firmy obdoby. NVIDIA si sice o 1 procento pohoršila, ale stále je celkově s 53 procenty před ATI.

cappy

Nejnovější články