nVidia opět útočí: NV36 a NV38
zdroj: tisková zpráva

nVidia opět útočí: NV36 a NV38

29. 8. 2003 13:13 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Samozřejmě, že se již delší dobu ví o plánech nVidie na brzké uvedení nástupců současných karet na trhu.

Jednak se dočkáme omlazení ve „středním proudu“, který v současnosti reprezentuje GeForce FX 5600. Tento čip bude nahrazen NV36. Další současník - GeForce FX 5900 bude nahrazen čipem s kódovým označením NV38. Na letošní výstavě Computex v Taipei se chystá řada výrobců předvést své referenční karty postavené právě na čipech NV36 a NV38. Jako datum uvedení na trh se jeví nejpravděpodobnější období před Vánoci (nejdříve však v říjnu). Je to logické, vzhledem k předvánoční horečce řady kupujících.
O NV36 se můžete podrobněji dočíst v naší novince. NV38 bude high-end produkt, který bude zřejmě těžit především z vyspělejší výroby. NVidia totiž podle své strategie najela poněkud dříve na modernější proces výroby (na rozdíl od ATi). Výhody tohoto kroku zřejmě bude nVidia pociťovat až nyní. NV38 by totiž měl získávat především pomocí vyšších frekvencí. Očekává se 500-550 MHz pro jádro a okolo 1 GHz pro paměti (256bitová šíře sběrnice). Úpravy v samotné architektuře čipu se očekávají minimální - možné jsou snad jen úpravy, které by pomohly dosáhnout vyššího výkonu, vyšších frekvencí a vyšší výtěžnosti výroby. Před Vánocemi se jistě bude každý povedený waffer nVidii hodit ;) Konkurence v podobě ATi samozřejmě nespí. Chystá se uvedení R360 a RV360 (viz. HW týdeník) právě ve stejném časovém období jako výše zmíněné GPU od svého největšího rivala.

Pokud vše vyjde jak si obě společnosti naplánovaly, čeká nás zřejmě solidní Vánoční tahanice o koupěchtivé hráče. Mnout si ruce budeme tentokrát především my, protože konkurence je cenově blahodárná a ačkoliv ceny nově příchozích karet mohou být vyšší, vytvoří se konkurenční tlak na starší (a stále kvalitní) modely. Všechny novinky téměř jistě nepřinesou žádnou převratnou technologii, která by nebyla již u jejich současníků ve stejné kategorii (totiž karty kompatibilní s DirectX 9). Takže, ačkoliv to zní na konci prázdnin vzdáleně, bude z čeho vybírat pod stromeček!

zdroj: X-BitLabs

celeb

Nejnovější články