NVIDIA je nespokojena s továrnami IBM
zdroj: tisková zpráva

NVIDIA je nespokojena s továrnami IBM

9. 11. 2003 16:16 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Po fiasku s GeForce FX 5800 Ultra, které bylo zaviněno neschopností TSMC zvládnout včas 0.13 mikronovou technologii, chtěla NVIDIA přesunout celou výrobu grafických čipů k IBM a využívat její, sice dražší, ale lepší technologie.

Jenomže tento smělý plán dostal vážnou trhlinu. NVIDIA k IBM sice část zakázek přesunula, ale dosavadní spolupráce s IBM Microelectronics neprobíhá tak, jak by si jí představovala. Vysokou míru zklamání NVIDIE dokumentují i některé informace, které se pomalu začínají objevovat.
Podle nich nemá IBM dostatečnou výtěžnost výroby a tak z celkového počtu vyrobených čipů jich je o 20 procent méně funkčních, než u TSMC nebo UMC. Pro NVIDII to znamená, že cena, kterou platí za jednotlivé wafery, je neúměrně vysoká tomu, kolik za ní dostane čipů. Jenomže IBM s tím ani nic udělat nemůže, protože technologie, kterou používá, je závislá na speciálních a nestandardních materiálech, které jí dodává společnost Dow Chemical. Pokud ty nejsou zcela v pořádku, nemá společnost IBM v záloze žádného jiného dodavatele, který by byl schopen tento materiál zajistit. Nemůže ani změnit výrobní technologii a začít vyrábět čipy stejným (standardním) způsobem, jako to dělá TSMC. Jednak by to nedávalo logiku, přecházet z lepší technologie na horší a ještě by to stálo neúměrně mnoho peněz. V případě čipu GeForce FX 5700, který IBM momentálně vyrábí, by se navíc musel změnit vnitřní design, který IBM samo navrhlo a který je nepoužitelný pro výrobu čipu standardní metodou.

NVIDIA tedy chce část drahých zakázek u IBM zrušit a přesunout výrobu zpět k TSMC nebo UMC. Problém ale je, že továrny TSMC i UMC praskají ve švech a na to, aby dělaly další grafický čip už nemají dostatečné kapacity. Za tento stav může z velké části ATI, která neustále tlačí na TSMC a chtěla by u ní pravidelně navyšovat objednávky. Naposledy například o další sérii Radeonů 9600 XT, kterých je na některých trzích nedostatek a jejichž zásoby byly okamžitě vyprodány.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Nejnovější články