Máte námět či připomínku? Napište nám
NVIDIA GeForce FX 5700 Ultra s pamětmi GDDR3
zdroj: Archiv
Hardware

NVIDIA GeForce FX 5700 Ultra s pamětmi GDDR3

6. 4. 2004 17:17 | autor: Redakce Games.cz |

NVIDIA vždy chtěla mít rapidní technologický náskok před konkurencí.

Ne vždy se jí to ale vyplatilo. Vzpomenout můžeme například fiasko spojené s přechodem na 0.13 mikronovou výrobní technologii. Nebo anabázi s chladičem Flow FX a neotřelou myšlenkou, že hráči budou rádi, když bude jejich grafická karta vydávat zvuk, jako nějaké Ferrari. Zkrátka a dobře, v konečném důsledku některé neuvážené, i když dobře míněné kroky měly za následek, že firma ztratila reputaci, kterou si pracně budovala předchozí 4 roky.
Nyní přichází NVIDIA s další novinkou. Jedná se o nové paměti typu GDDR3, kterými její partneři začali osazovat grafické karty GeForce FX 5700 Ultra. Přitom tyto karty byly ještě donedávna osazovány pamětmi typu GDDR2. Na celé situaci je kromě samotného faktu urychleného vývoje zajímavé také to, že GDDR3 původně, jako otevřený standard, vyvinula ATI ve spolupráci s předními výrobci pamětí. Hlavními výhodami GDDR3 oproti GDDR2 je nižší spotřeba (1.9 V (1.8 V) oproti 2.5 V pro GDDR2) a také vyšší taktovací frekvence, které mohou paměti dosahovat. Nevýhodou jsou opětovně vyšší latence, neboli přístupové doby do paměti. Ačkoliv to nejsou jediné technické rozdíly mezi GDDR2 a GDDR3 (ostatní si můžete nastudovat v PDF), faktem je, že nová GeForce FX 5700 Ultra s pamětmi GDDR3 má stále 128-bitovou paměťovou sběrnici, 4 renderovací cesty v čipu s jenom jednou texturovací jednotkou na každou, čímž se liší od série karet GF FX 5900.

Podrobný test nové GF FX 5700 Ultra se nachází například na serverech Tom's Hardware nebo TechReport. Výsledky se dají shrnout několika slovy. Ačkoliv teoretická propustnost paměti vzrostla z 14.4 GB/s na 15.2 GB/s, na výsledcích výkonnostních benchmarků se to nijak zásadně (zázračně) neprojevilo. V některých případech jsou výsledky nové karty lepší, v jiných zase horší. Pohybují se však na hranici chyby měřitelnosti. V mnoha případech je však GF FX 5700 Ultra překonána RADEONEM 9600 XT nebo GeForce FX 5900 ve verzích SE a XT. Pouze měření spotřeby dopadlo podle očekávání a tam je přínos pamětí GDDR3 opravdu znát.


Zvětšit zdroj: Archiv

A ještě malý dodatek. Na internetu se v souvislosti s uvedením GF FX 5700 Ultra s pamětmi GDDR3 objevily spekulace, že NVIDIA přestane vyrábět modely GF FX 5900 XT, aby těmto novým kartám nevytvářela špinavou konkurenci vlastním produktem. Zatím je ale nemusíte brát vážně. V tomto okamžiku není nic takového potvrzeno.

cappy

Nejnovější články