zavřít

NVIDIA GeForce 6800 Go vs. ATI M28

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Herní počítač už nemusí být jenom klasické stolní PC.

Může to být klidně notebook. Sice je to u něj s ovládaním horší (je třeba míti s sebou myš), ale co do podávaných výkonů jsou nejnovější notebooky srovnatelné s klasickými počítači (a mnohdy i lepší). Většinou zaostávají jenom v několika málo ohledech. Ať už je to rychlost pevných disků, omezená doba provozu na baterie při plném zatížení a tak dále. Faktem je, že výrobci grafických čipů považují tento segment trhu za velice lukrativní a hrát si na notebooku poslední akční pecky má být podle nich stejná samozřejmost, jako na počítačích normálních.
Zmíněnou kategorii ovládala doposud ATI. Mobilní verze RADEONu 9700 dlouho dobu představovala výkonnostní strop. Teď však do hry vstupuje NVIDIA, aby ATI znepříjemnila život svým čipem GeForce 6800 Go - čili mobilní verzí GeForce 6800. Může se to zdát šílené, cpát do notebooku čip s 12-ti renderovacími cestami, takty 300/300 DDR nebo 450/600 DDR3 MHz jádro/paměť s rozlohou fotbalového hřiště. Ale ATI je naladěna na stejnou (stejně šílenou) notu a už má v záloze připravenou odpověď. Ta se jmenuje M28, také má 12 renderovacích cest, takt 400/400 DDR3 v pomalejší verzi a rychlejší verzi s taktem 450 MHz už dokonce rozesílá svým partnerům.


Podrobný test obou platforem testovali například na serveru Anandtech. Notebook s Pentiem 3,2 GHz Prescott (P4-E), 1 GB RAM a GeForce 6800 Go s frekvencemi 300/300 MHz a s 256-bitovou paměťovou sběrnicí byl porovnán s Pentiem 3,4 GHz Prescott (P4-E), 1 GB RAM a ATI M28 taktovanou na 400/400 MHz, rovněž s 256-bitovou paměťovou sběrnicí. Přenosné počítače byly podle autorů konfigurovány co možná nejvíce podobně, nicméně výhoda vyšších taktů byla na straně ATI. V testech si NVIDIA vychutnala vítězství v DOOM III a Wolfenstein: Enemy Territory, ve všech ostatních hrách byly výsledky hodně podobné nebo jasně vítězila ATI. Každopádně výkony jsou to v obou případech velmi slušné a zdá se, že přichází nová éra „LAN-party“ notebooků. Pokud NVIDIA dodá na trh i verzi s takty 450/600 MHz, bude mít bezesporu nejvýkonnější mobilní řešení na trhu.
zdroj: AnandTech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.