NVIDIA chystá čipset pro procesory Intel?
zdroj: Archiv
Hardware

NVIDIA chystá čipset pro procesory Intel?

3. 2. 2004 18:18 | autor: Redakce Games.cz |

Skoro žádný současný procesor se neobejde bez čipové sady - tedy logického okruhu nebo souboru čipů, kterými je osazena základní deska a které ho propojují s ostatními součástmi počítače.

Někdy se starají i o další podpůrné funkce, bez kterých by procesor nemohl fungovat a tak dále. Pokud se podíváte na současné rozložení sil na trhu, představují procesory Intel se svým 70-80 procentním podílem velké lákadlo. V minulosti mu podlehlo už mnoho firem. Některé na to více či méně doplatily, ale to je jiná kapitola. Přitom jako obchodní záměr to nezní špatně. Kdo by nechtěl vyrábět podstatné součástky pro procesory, které jsou na trhu nejvíce rozšířené? I při malém procentuálním pokrytí a rozšíření na trhu by to mohl být vynikající byznys.
Existuje ale několik překážek, které tento byznys mohou udělat velice hořkou zkušeností. Tak předně, Intel je doslova expert na svoje čipsety. Jeho výrobky jsou považovány nejenom za velice výkonné, ale také za velice stabilní a všeobecně bezproblémové. I když existují (nebo v minulosti existovaly) výjimky, v současné době čipové sady Intel dominují trhu stejně tak, jako samotné procesory Intel. Pro někoho dalšího tu tedy není moc místa.

Zvětšit NVIDIA, která dosud produkovala čipsety jen pro AMD, na to však šla od lesa. Podařilo se jí získat to podstatné, tedy licenci a také vymyslela, jak se prosadit na trhu. Klíčovou vlastností čipsetu nForce 5 určeného pro procesory Intel má být podpora sběrnice PCI Express s tím, že grafické karty s čipy NV40 a se sběrnicí PCI Express mají být k dispozici hned od svého uvedení na trh. To znamená, že NVIDIA nehodlá s přechodem na PCI Express čekat na druhou polovinu nebo konec roku, až budou k dispozici nové čipsety Intel s podporou PCI Express. A zároveň hodlá tlačit na ATI. Protože NV40 + PCI Express + nForce 5 může být velice výkonná kombinace. Výkonnější, než ATI R420 + AGP 8x + cokoliv staršího.

Pro NVIDII by navíc nebyl problém přidávat do svých čipsetů takzvaný obvod smrti. Ten by vyhodil "error" okamžitě, jakmile by detekoval kartu ATI a mohl by být umístěn hned vedle stávajících obvodů "ATI=(-150fps)". I když to byl samozřejmě vtip, je na tom krásně vidět, že tato novinka může pořádně zamíchat kartami. A co na to obyčejný zákazník? Pro toho bude přechod na novou sběrnici a nové standardy velice bolestivý. Jestliže bude skutečně chtít postavit svůj počítač kolem procesoru Intel, bude ho trápit řada věcí - guláš kolem patic pro procesory nevyjímaje.

cappy

Nejnovější články