Nová revize PlayStationu 5 budí kontroverze. Je opravdu horší než ta původní?
zdroj: Foto: Sony

Nová revize PlayStationu 5 budí kontroverze. Je opravdu horší než ta původní?

3. 9. 2021 19:15 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Sony bez oznámení pustilo do světa novou revizi konzole PlayStation 5, která kromě jiné hlavičky šroubku pro uchycení podstavce vypadá úplně identicky. Od původní verze ji můžete s jistotou rozeznat při porovnání sériového čísla, které nově nese označení CFI-1100, zatímco dříve začínalo na CF-1000.

Druhým poznávacím znakem, který ale očima neobjevíte, je nižší hmotnost. Revize CF-1100 totiž váží asi o 300 g méně než originál. V čase vydání původní novinky se dosud nevědělo, čemu za takovou ztrátu hmotnosti vděčíme, nyní to už je ale jasné. Nová série už stačila padnout do rukou několika YouTuberům nebo redaktorům, kteří se nebáli ji rozebrat. Důvod objevili hned po vyjmutí základní desky konzole – nová verze má znatelně menší pasiv chladiče. Posuďte sami:

Srovnání pasivu PS5 Srovnání pasivu PS5 – stará revize nalevo, nová napravo | zdroj: YouTube (Austin Evans)

Prvním objevitelem, který tajemství přepracovaného pasivu názorně ukázal, se stal technologický YouTuber Austin Evans. Bohužel dle hesla „kontroverze dělá kliky“ prezentoval novou revizi PlayStationu 5 jako krok zpět, přestože neměl k takovému závěru dostatečné důkazy. Ve videu sice provedl test  teploty a hlučnosti, naměřené hodnoty ale nebyly vypovídající (rozdíl cca 2 °C), stejně tak lze pochybovat i o přesnosti měření, to bylo totiž provedeno poměrně ledabyle. Jeho jasný odsudek v závěru nabourává i fakt, že nové revizi přiřkl nižší hlučnost chlazení, což by se v případě stavu, kdy konzole bojuje s ukočírováním teplot, asi nestalo.

Netvrdím, že menší pasiv nemůže změnit provozní vlastnosti konzole, usuzovat tak ale z takového zběžného testu nejde. Konzole má kromě nového pasivu taktéž mírně odlišný ventilátor s lehce protaženými lopatkami, kterému klidně můžeme přičíst snížení hlučnosti – alespoň hypoteticky, dokud někdo neprovede nějaký podrobný, rigorózní test.

PS5 ventilátory Srovnání ventilátorů nové a starší revize PS5 | zdroj: YouTube (Austin Evans)

Ke zdrženlivosti v závěrech vybízí i renomovaný e-zine Digital Foundry. Podle něj je jisté, že změna má za cíl snížit výrobní náklady, ale nemusí už jít ve výsledku o zhoršení konzole. Úvodní várka PS5 mohla mít naddimenzované chlazení, aby první masově rozšířené kusy za žádných okolností nezpůsobovaly problémy, nicméně po jejich „prověření v divočině“ mohlo Sony dojít k závěrům, že lze chlazení zefektivnit a pasiv přepracovat. Třeba na základě uživatelských dat z telemetrie. A co je špatného na chladiči, který společně s novým ventilátorem chladí stále v operační toleranci konzole, je stejně hlučný, ne-li tišší, a navíc výrobci ušetří peníze?

Pokud se majiteli konzole bude jevit provoz PS5 jako nezměněný, není důležité, jaký pasiv je na desce namontován. Otázky může vzbuzovat snad jen obava, zda v dlouhodobém horizontu nemůže nižší kapacita pasivu omezit schopnost konzole udržet maximální takty, a tudíž i předpokládaný výkon. Ale to bez podrobných a dlouhodobých testů říct nelze, není tak rozumné odsoudit novou verzi hned ze startu a navíc za situace, kdy nová revize nijak neukazuje, že by měla náběh na přehřívání nebo něco podobného. Vyměnit přinejhorším 2 °C teploty jádra za nemalou finanční úsporu (PlayStationu se prodají miliony kusů, i párdolarové snížení nákladů může udělat velké částky) mi tak nepřijde nijak kacířské.

Nejnovější články