zavřít

Nová královna mainstreamu: GeForce FX 5900XT

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Potichu a bez velkých cavyků uvedla NVIDIA svojí novou řadu grafických karet označovaných lehce matoucím přídomkem "XT".

Nad možnou existencí těchto karet jsme se pozastavovali už 14.10.2003. Měsíc nato se v nových ovladačích ForceWare objevil řádek NVIDIA_NV35.DEV_0332.1 = "NVIDIA GeForce FX 5900XT" (14.11.2003), který existenci jedné z těchto karet potvrdil. Jenže po samotných kartách nebylo v tu dobu ani vidu ani slechu, takže o jejich smyslu a výkonech nezbylo než spekulovat.

V těchto chvílích už vás nemá smysl napínat. Na několika internetových serverech visí recenze karet GeForce FX 5900XT od různých výrobců a recenzenti se vzácně shodují v jedné věci. GeForce FX 5900XT je mainstreamová karta prodávaná za mainstreamové peníze, ale podávající NEmainstreamové výkony. Samozřejmě v tom dobrém slova smyslu. V obchodech stojí něco mezi 199-207 Euro, tedy přibližně stejně jako GeForce FX 5700Ultra, nebo ATI Radeon 9600XT. Výkon má však větší. Namátkou třeba RTCW: Enemy Territory (OpenGL), viz graf:


Jak je to možné? GeForce FX 5900XT má sice snížené (a nižší) taktovací frekvence (GPU: 390 MHz/Mem: 700 MHz DDR), než třeba R9600XT nebo GF FX5700Ultra, ale narozdíl od nich se jedná o kartu s neořezaným čipem, se čtyřmi renderovacími cestami, osmi texturovacími jednotkami a s 256-bitovou paměťovou sběrnicí. Výkony tomu odpovídají. Čip také obsahuje všechny důležité technologie, jako například Intellisample, UltraShadow Technology, CineFX 2.0 atd. a vzhledem k 0.13 mikronové výrobní technologii by mohl jít velice snadno přetaktovat. Minimálně o povinných 7-10 procent.

První recenze karet GeForce FX 5900XT najdete na stánkách: Computer Base, Guru3D, Madshrimps a The Inquirer.
zdroj: CB

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.